Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych w Łodzi: Cuda i dziwy flory i fauny

Łukasz Kaczyński
"Podróżniczek" z wystawy fotografii Marcina Nawrockiego
"Podróżniczek" z wystawy fotografii Marcina Nawrockiego materiały prasowe
"Pamiętajcie o ogrodach" - to motto jubileuszowego, XV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi, który rozpocznie się już 12 czerwca.

Oprócz pokazów konkursowych, wystaw i spacerów, odbywać się będą także koncerty, w tym inspirowany twórczością Jonasza Kofty koncert "Pamiętajcie o ogrodach" (13 czerwca). Wystąpią w nim takie znakomitości jak Lora Szafran, Elżbieta Adamiak, Krzysztof Napiórkowski, Mariusz Lubomski i Artur Andrus, który koncert także poprowadzi.

Podczas festiwalu ze szczególnym naciskiem poruszane będą zagadnienia ekologii miejskiej, z uwzględnieniem funkcji terenów zielonych, które kształtuje człowiek. Nic dziwnego, w tym roku (i podczas festiwalu) obchodzić będziemy podwójny jubileusz: 75-lecie istnienia Ogrodu Zoologicznego i 40-lecia Ogrodu Botanicznego. Dlatego nie tematy festiwalowe rozpoczęły konferencję.

- Pamiętam jak z klasą budowaliśmy skalniak w ogrodzie botanicznym. Gdy usłyszałem o jubileuszu, w pierwszej sekundzie nie mogłem uwierzyć, że to już tyle lat - z dziennikarzami ochoczo dzielił się wspomnieniami wiceprezydent Łodzi Radosław Stępień. Ale mówił nie tylko o przeszłości. - Zamierzamy połączyć zoo i ogród botaniczny, ale nie będzie to, jak niektórzy mogliby sądzić, zamach na te jednostki. Chcemy je połączyć komunikacyjnie, kładką, bo przez wiele, wiele lat placówki te istniały obok siebie, ale niejako plecami do siebie odwrócone.

Następnie głos zabrał Arkadiusz Jaksa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi, a konkrety dotyczyły przede wszystkim informacji o strategii rozwoju ogrodu zoologicznego w Łodzi, która przedstawiona będzie na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

- Na przestrzeni ostatnich lat bardzo zmienił się obieg filmów przyrodniczych. Niestety, Telewizja Polska nie jest zainteresowana polskimi filmami, bo o wiele taniej kupuje gotowy film zagraniczny. Teraz filmy zamawiane są częściej przez agendy i instytucje, jak choćby Lasy Państwowe - mówi Elżbieta Drecka-Wojtyczka, przewodnicząca Komisji Selekcyjnej Festiwalu.- Zdaję sobie sprawę, że w zasięgu widzów jest bardzo wiele filmów przyrodniczych i może wydawać się, że już wszystko wiemy o świecie. Jednak ciągle są twórcy, którzy są bardzo przejęci tym, co robią, a pracę swą traktują jak misję. Jeśli ktoś mówi, że już wszystko widział, niech przyjdzie do nas i zobaczy na dużym ekranie. Poczuje różnicę!

W tym roku na konkurs napłynęło ponad sto produkcji filmowych, ale już w pierwszym etapie około 20 zostało odsuniętych. Do finału zakwalifikowano 39 filmów, z których dwadzieścia to produkcje zagraniczne.

- Dla mnie przy ocenie filmu najważniejsze są dwa kryteria. Pierwsze to obraz. Film musi mieć piękne zdjęcia i pokazywać piękne obiekty. Drugi walor to bardzo interesujące obserwacje na temat przyrody, które są nam zupełnie nieznane - podkreśla Elżbiera Drecka-Wojtycka. - Ekipy zagraniczne dysponują często olbrzymimi budżetami, o jakich polscy twórcy nie mogą marzyć. Ale obejrzeć będzie też można zagraniczne filmy przygotowane w sposób bardzo ascetyczny.

W kinie Łódzkiego Domu Kultury obejrzeć będzie można m.in. film Krystiana Matyska "Niedźwiedź Władca Gór", "Dzika Polska" Hansa-Petera Kuttlera i Ernsta Sasse, "Zabójczy ogień" Jana Walencika czy kilkuczęściowy "Dunaj - Europejska Amazonka" Michaela i Rity Schlamberger.

Nie zabraknie też oczywiście filmów zrealizowanych w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych, jak choćby trzyczęściowy "Obcy - Gatunki inwazyjne w Polsce" Romana Dębskiego i Mikołaja Haremskiego, w którym narratorem jest Ireneusz Czop, ceniony aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, coraz bardziej popularny m.in. dzięki rolom w "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego i serialu "Komisarz Alex".

Każdy z trzech dni festiwalu dedykowany będzie innemu cyklowi wydarzeń. 12 czerwca będzie Dniem Ogrodu Zoologicznego, a w Galerii-Kawiarni "Łódka" w Łódzkim Domu Kultury obejrzeć będzie można wystawę zrekonstruowanych zdjęć "Ogród Włodzimierza Puchalskiego" ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego. Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się tego samego dnia o godz. 19 w Muzeum Miasta Łodzi, które uświetni koncert "Ogrody" zespołu Alla Vienna.

Dzień Ogrodu Botanicznego (13 czerwca) przyniesie m.in. wycieczkę z Ryszardem Bonisławskim po parku Helenów, Konkurs Młodzieżowego Filmu Przyrodniczego i pokaz specjalny wybranych filmów z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych.

14 czerwca festiwal odbywać się będzie także poza Łodzią. W tym roku trafi do Łowicza, Nieborowa i Arkadii, aby podkreślić rangę i promować najciekawsze parki i ogrody województwa łódzkiego.

Organizatorami imprezy są: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Łódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie "Film - Przyroda- Kultura", Stowarzyszenie "Łódź Filmowa" oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 7 im. Wł. Puchalskiego w Łodzi.

Lubisz oglądać filmy dokumentalne? Chcesz wiedzieć, co jest emitowane w telewizji? Sprawdź aktualny program tv!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki