Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych w Łodzi: Cuda...

  Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych w Łodzi: Cuda i dziwy flory i fauny

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  "Pamiętajcie o ogrodach" - to motto jubileuszowego, XV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi, który rozpocznie się już 12 czerwca.
  "Podróżniczek" z wystawy fotografii Marcina Nawrockiego

  "Podróżniczek" z wystawy fotografii Marcina Nawrockiego ©materiały prasowe

  Oprócz pokazów konkursowych, wystaw i spacerów, odbywać się będą także koncerty, w tym inspirowany twórczością Jonasza Kofty koncert "Pamiętajcie o ogrodach" (13 czerwca). Wystąpią w nim takie znakomitości jak Lora Szafran, Elżbieta Adamiak, Krzysztof Napiórkowski, Mariusz Lubomski i Artur Andrus, który koncert także poprowadzi.

  Podczas festiwalu ze szczególnym naciskiem poruszane będą zagadnienia ekologii miejskiej, z uwzględnieniem funkcji terenów zielonych, które kształtuje człowiek. Nic dziwnego, w tym roku (i podczas festiwalu) obchodzić będziemy podwójny jubileusz: 75-lecie istnienia Ogrodu Zoologicznego i 40-lecia Ogrodu Botanicznego. Dlatego nie tematy festiwalowe rozpoczęły konferencję.

  - Pamiętam jak z klasą budowaliśmy skalniak w ogrodzie botanicznym. Gdy usłyszałem o jubileuszu, w pierwszej sekundzie nie mogłem uwierzyć, że to już tyle lat - z dziennikarzami ochoczo dzielił się wspomnieniami wiceprezydent Łodzi Radosław Stępień. Ale mówił nie tylko o przeszłości. - Zamierzamy połączyć zoo i ogród botaniczny, ale nie będzie to, jak niektórzy mogliby sądzić, zamach na te jednostki. Chcemy je połączyć komunikacyjnie, kładką, bo przez wiele, wiele lat placówki te istniały obok siebie, ale niejako plecami do siebie odwrócone.

  Następnie głos zabrał Arkadiusz Jaksa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi, a konkrety dotyczyły przede wszystkim informacji o strategii rozwoju ogrodu zoologicznego w Łodzi, która przedstawiona będzie na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

  - Na przestrzeni ostatnich lat bardzo zmienił się obieg filmów przyrodniczych. Niestety, Telewizja Polska nie jest zainteresowana polskimi filmami, bo o wiele taniej kupuje gotowy film zagraniczny. Teraz filmy zamawiane są częściej przez agendy i instytucje, jak choćby Lasy Państwowe - mówi Elżbieta Drecka-Wojtyczka, przewodnicząca Komisji Selekcyjnej Festiwalu.- Zdaję sobie sprawę, że w zasięgu widzów jest bardzo wiele filmów przyrodniczych i może wydawać się, że już wszystko wiemy o świecie. Jednak ciągle są twórcy, którzy są bardzo przejęci tym, co robią, a pracę swą traktują jak misję. Jeśli ktoś mówi, że już wszystko widział, niech przyjdzie do nas i zobaczy na dużym ekranie. Poczuje różnicę!

  W tym roku na konkurs napłynęło ponad sto produkcji filmowych, ale już w pierwszym etapie około 20 zostało odsuniętych. Do finału zakwalifikowano 39 filmów, z których dwadzieścia to produkcje zagraniczne.

  - Dla mnie przy ocenie filmu najważniejsze są dwa kryteria. Pierwsze to obraz. Film musi mieć piękne zdjęcia i pokazywać piękne obiekty. Drugi walor to bardzo interesujące obserwacje na temat przyrody, które są nam zupełnie nieznane - podkreśla Elżbiera Drecka-Wojtycka. - Ekipy zagraniczne dysponują często olbrzymimi budżetami, o jakich polscy twórcy nie mogą marzyć. Ale obejrzeć będzie też można zagraniczne filmy przygotowane w sposób bardzo ascetyczny.

  W kinie Łódzkiego Domu Kultury obejrzeć będzie można m.in. film Krystiana Matyska "Niedźwiedź Władca Gór", "Dzika Polska" Hansa-Petera Kuttlera i Ernsta Sasse, "Zabójczy ogień" Jana Walencika czy kilkuczęściowy "Dunaj - Europejska Amazonka" Michaela i Rity Schlamberger.

  Nie zabraknie też oczywiście filmów zrealizowanych w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych, jak choćby trzyczęściowy "Obcy - Gatunki inwazyjne w Polsce" Romana Dębskiego i Mikołaja Haremskiego, w którym narratorem jest Ireneusz Czop, ceniony aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, coraz bardziej popularny m.in. dzięki rolom w "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego i serialu "Komisarz Alex".

  Każdy z trzech dni festiwalu dedykowany będzie innemu cyklowi wydarzeń. 12 czerwca będzie Dniem Ogrodu Zoologicznego, a w Galerii-Kawiarni "Łódka" w Łódzkim Domu Kultury obejrzeć będzie można wystawę zrekonstruowanych zdjęć "Ogród Włodzimierza Puchalskiego" ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego. Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się tego samego dnia o godz. 19 w Muzeum Miasta Łodzi, które uświetni koncert "Ogrody" zespołu Alla Vienna.

  Dzień Ogrodu Botanicznego (13 czerwca) przyniesie m.in. wycieczkę z Ryszardem Bonisławskim po parku Helenów, Konkurs Młodzieżowego Filmu Przyrodniczego i pokaz specjalny wybranych filmów z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych.

  14 czerwca festiwal odbywać się będzie także poza Łodzią. W tym roku trafi do Łowicza, Nieborowa i Arkadii, aby podkreślić rangę i promować najciekawsze parki i ogrody województwa łódzkiego.

  Organizatorami imprezy są: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Łódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie "Film - Przyroda- Kultura", Stowarzyszenie "Łódź Filmowa" oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 7 im. Wł. Puchalskiego w Łodzi.

  Lubisz oglądać filmy dokumentalne? Chcesz wiedzieć, co jest emitowane w telewizji? Sprawdź aktualny program tv!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo