Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy kilkudziesięciu gmin stracą w poniedziałek telewizję analogową

Alicja Zboińska
W poniedziałek sygnał zniknie w 36 gminach regionu łódzkiego
W poniedziałek sygnał zniknie w 36 gminach regionu łódzkiego Jakub Pokora
Już w najbliższy poniedziałek w 36 gminach regionu łódzkiego zostanie wyłączony analogowy sygnał telewizyjny. Dla abonentów sieci kablowych oraz platform satelitarnych nic się nie zmienia, niektórzy pozostali abonenci muszą być przygotowani na zakup nowego telewizora albo specjalnego dekodera, który umożliwi odbiór sygnału cyfrowego. Dekoder jest znacznie tańszy, kosztuje około stu złotych.

Oglądanie tylko telewizji cyfrowej nie jest wyłącznie polskim wymysłem - takimi postanowieniami zakończyła się Regionalna Konferencja Radiokomunikacyjna w Genewie, która odbywała się w latach 2004 i 2006.

- Korzyści z przejścia na cyfrowe nadawanie programów telewizyjnych to przede wszystkim nadawanie większej liczby programów, poprawa jakości obrazu i dźwięku, równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych, np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego, a także wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości - głosi najnowszy komunikat w sprawie cyfryzacji.

Wyłączenie sygnału analogowego w poniedziałek odbędzie się w sześciu powiatach naszego regionu.

W powiecie bełchatowskim będą to gminy: Bełchatów, Kleszczów, Kluki, Szczerców.

Z sygnałem analogowym pożegnają się mieszkańcy następujących gmin powiatu pajęczańskiego: Działoszyn, Kiełczygłów, Nowa Brzeźnica, Pajęczno, Rząśnia, Siemkowice, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce.

W powiecie piotrkowskim czeka to mieszkańców gmin: Gorzkowice, Łęki Szlacheckie, Ręczno, Rozprza, Wola Krzysztoporska.

Zmiany czekają też mieszkańców następujących gmin w powiecie radomszczańskim: Dobryszyce, Gidle, Gomunice, Kamieńsk, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Lgota Wielka, Ładzice, Masłowice, Radomsko, Wielgomłyny i Żytno.

Z tym problemem muszą się też zmierzyć mieszkańcy sześciu gmin w powiecie wieluńskim. Sygnał analogowy w poniedziałek zostanie wyłączony w gminach: Mokrsko, Osjaków, Pątnów, Skomlin, Wieluń i Wierzchlas.

Ostatnią miejscowością, w której dojdzie do zmian, są Łubnice w powiecie wieruszowskim.

Osoby, które nie zakupią dekodera lub nie wymienią telewizora na nowoczesny, muszą liczyć się z tym, że będą oglądały jedynie czarny ekran.

Wyłączanie sygnału analogowego odbywa się etapami, gdyż jest to uzależnione od działania poszczególnych nadajników. Najwięcej mieszkańców naszego regionu z tym problemem zmierzy się 20 maja, czyli w tzw. V etapie cyfryzacji. Zostanie wówczas wyłączony sygnał analogowy w 15 powiatach naszego regionu. Ostatnie wyłączenia w Łódzkiem zaplanowano na 17 czerwca.

Cyfryzacja w całym kraju zakończy się do 23 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki