Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łodzi pamiętają o zbrodni katyńskiej. Uroczyste obchody rocznicowe pod Pomnikiem Katyńskim przy Łąkowej

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Wideo
od 16 lat
Uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się w czwartek 13 kwietnia pod Pomnikiem Katyńskim w pobliżu kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej przy ulicy Łąkowej w Łodzi. Przedstawiciele władz Łodzi i województwa, organizacji kombatanckich, służb mundurowych oraz uczniowie i harcerze złożyli tam kwiaty i zapalili znicze.

Mieszkańcy Łodzi pamiętają o zbrodni katyńskiej

W 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej władze miasta oraz województwa, przedstawiciele organizacji kombatanckich, instytucji publicznych, służb mundurowych i uczniowie łódzkich szkół przywołali je, składając kwiaty i paląc znicze przed Pomnikiem Katyńskim w Łodzi. W uroczystościach wziął udział między innymi wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, senatorowie Artur Dunin i Krzysztof Kwiatkowski, wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska, wicemarszałek województwa łódzkiego Andrzej Górczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości przed Pomnikiem Katyńskim w Łodzi

W ramach zbrodni katyńskiej radzieckie NKWD wiosną 1940 roku zamordowało około 15 tysięcy żołnierzy i policjantów w Twerze, Charkowie i Katyniu pod Smoleńskiem oraz około 7 tysięcy obywateli Polski, między innymi ziemian, urzędników, sędziów, prokuratorów, działaczy politycznych i samorządowych, którzy po inwazji Armii Czerwonej 17 września 1939 roku zostali aresztowani na Kresach.

- Zbrodnia to słowo straszne. Poraża zmysły i zatruwa wyobraźnię. Jedynie, co odróżnia zbrodnię, to miejsca, po których zapamięta je historia. Ta dokonana w 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie i miejscach jeszcze nieznanych i ta dokonana po 2022 roku w Buczy, Mariupolu, Irpieniu i Chersoniu oraz miejscach jeszcze nieodkrytych. My rodziny katyńskie wiemy, że prawdy nie da się zakopać. Masowe groby przemówią. 13 kwietnia to dla nas symboliczny dzień ujawnienia prawdy i wspomnień wydarzeń sprzed 83. lat, kiedy nasi bliscy ginęli w lasach i więzieniach, a ich rodziny wywożono w głąb ówczesnego Związku Sowieckiego - oznajmił Janusz Lange, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi.

- Dziś, w każdej ukraińskiej kobiecie, która ucieka przed wojną widzimy nasze mamy, babcie wiezione bydlęcymi wagonami na Syberię czy do Kazachstanu. We łzach dzieci rozpoznajemy twarze naszych matek, ojców, których sieroce dzieciństwo naznaczył Katyń. Uchodźcom ukraińskim chcemy dodać otuchy. Wierzymy, że doczekacie dnia, kiedy wrócicie do swoich domów, doczekacie osądzenia sprawców i tej sprawiedliwości, której nam, rodzinom katyńskim odmówiła historia i polityka - dodawał.

Masowe groby w Katyniu zostały odkryte przez Niemców 13 kwietnia 1943 roku. Stąd data obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Związek Radziecki od samego początku nie przyznawał się do Zbrodni Katyńskiej. Na kłamstwie tym próbowała wyrosnąć też i część świadomości historycznej komunistycznej Polski po 1945 roku. Nazwa „Katyń” miała zostać zapomniana bądź przypisywana hitlerowskim Niemcom. Prawda o niej trwała jednak wśród Polaków. Rosjanie do Zbrodni Katyńskiej przyznali się dopiero w 1990 roku.

Łódzki Pomnik Katyński, znajdujący się na Placu Ofiar Zbrodni Katyńskiej przed Kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej stanął w 1990 roku. Był pierwszym pomnikiem katyńskim stojącym w otwartej przestrzeni publicznej w Polsce. Zbudowany został ze składek społecznych i zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Włodzimierza Ciesielskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki