Mieszkańcy Skierniewic słyszą prawie najgorzej w kraju

  Mieszkańcy Skierniewic słyszą prawie najgorzej w kraju

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Mieszkańcy Skierniewic słyszą prawie najgorzej w kraju

  ©Maciej Stanik

  68 proc. zbadanych mieszkańców Skierniewic niedosłyszy. To drugi od końca wynik w kraju – wynika z Narodowego Testu Słuchu przeprowadzonego rok temu w 70 miastach Polski. W piątek w Łodzi rozpoczęto trzeci już sezon badania słuchu.
  Mieszkańcy Skierniewic słyszą prawie najgorzej w kraju

  ©Maciej Stanik

  Narodowy Test Słuchu to doroczna akcja prowadzona przez firmy Siemens i Audio Service.

  – Myśleliśmy, że będzie to jednorazowe przedsięwzięcie, ale wyniki były tak straszne, że postanowiliśmy badania powtarzać – mówi Piotr Miler, protetyk słuchu zajmujący się badaniem.

  W 2012 r. przebadano 13 tys. mieszkańców 70 miejscowości w całej Polsce, w tym czterech miast w woj. łódzkim. W każdym z miast stanął tzw. słuchobus, do którego mogli się zgłaszać mieszkańcy.

  Wyniki są zastraszające: 40 proc. badanych miało niedosłuch. W miejscowościach regionu łódzkiego było jeszcze gorzej: w Skierniewicach aż 68 proc. badanych miało problemy ze słuchem. Gorzej w Polsce było tylko w Stoczku Łukowskim w woj. lubelskim, gdzie niedosłyszało 72 proc. badanych.

  W innych badanych miejscowościach woj. łódzkiego wyniki też były gorsze od średniej. W Piotrkowie Trybunalskim niedosłuch stwierdzono u 59 proc. badanych, w Widawie u 55 proc. W Łodzi problemy ze słuchem wykryto u 43 proc. badanych.

  Tymczasem w innych dużych miastach jest lepiej: we Wrocławiu problemy miało tylko 39 proc. badanych, w Gdyni 37 proc., w Poznaniu – tylko 25. Jeszcze lepiej było w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zaledwie co piąty badany miał problemy ze słuchem.

  Z czego wynikają problemy mieszkańców regionu? Jak tłumaczy Piotr Miler, główną przyczyną ubytków słuchu jest hałas.

  – Zmierzyłem natężenie hałasu na rondzie Broniewskiego w Łodzi. Wyszło 85 decybeli - mówi Piotr Miler. – Gdyby taki poziom hałasu panował w zakładzie pracy, pracodawca miałby obowiązek rozdać pracownikom ochronniki słuchu. Tymczasem łodzianie spędzają w takim hałasie cały dzień bez żadnej ochrony.

  Hałas dosięga nas też w pra_cy: w całym kraju 200 tys. ludzi pracuje w warunkach hałasu, 17 proc. wszystkich chorób zawodowych to ubytki słuchu spowodowane hałasem.

  Coraz częściej problemy ze słuchem mają młodzi ludzie: wśród osób z niedosłuchem co trzeci nie skończył jeszcze 20 lat! Wśród zbadanych osób do 20. roku życia już 29 proc. ma wady słuchu.

  Szczególnie niebezpieczne są słuchawki wkładane do uszu – mówi Piotr Miler. – Źródło dźwięku jest wtedy najbliżej błony bębenkowej. Sprawę rozwiązałyby głośniki, ale często rodzice sa przeciwni, bo wolą mieć domu spokój.

  Z wiekiem słuch się pogarsza. Wprzedziale 20 – 39 lat niedosłuch ma 45 proc. badanych, w wieku 40 – 59 lat już 67 proc. Powyżej 60. roku życia niedosłyszy prawie 97 proc. Polaków.

  Co robić, by nie mieć ubytków słuchu?

  Przede wszystkim unikać hałasu – radzi Miler. – Przez tysiąclecia ludzie żyli w ciszy, dopiero my żyjemy w hałasie.

  W dyskotece poziom hałasu osiąga 120 decybeli. To tyle, co startujący odrzutowiec.

  – Jeśli byliśmy na dyskotece, dajmy uszom odpocząć w ciszy co najmniej 72 godziny. W tym czasie komórki powinny się zregenerować – mówi.

  Badania prowadzone są co roku. Pierwsze – z 2011 r. – wykazały ubytki słuchu u jednej trzeciej badanych.

  Obecnie prowadzona jest trzecia seria badań. W piątek badano mieszkańców Łodzi. Chętni mogli zgłosić się do słuchobusu na rynku w Manufakturze. W słuchawkach podawano im dźwięk o głośności 30 dB na czterech częstotliwościach. Kto nie usłyszał, kierowany był na dodatkowe badania.

  67-letnia Marianna Piąstka z Łodzi słuch badała pierwszy raz w życiu.

  – Nie słyszę najlepiej. Postanowiłam to sprawdzić. Ale wyniki nie są złe – cieszyła się.

  Kolejne badania odbędą się5 lipca w Łodzi przy ul.Rydzowej 22 w godz. 9 – 14. Następne – 19 lipca w Łodzi, 1 i 2 września w Piotrkowie i 9 września w Widawie. Szczegóły na stronie www.sluchobus.pl.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »