Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony z UE dla Łódzkiego. Najwięcej na transport i przedsiębiorczość

Marcin Darda
Polska zyskała najwięcej z krajów unijnych w podziale nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020, a województwo łódzkie jest w czołówce regionów, które zyskają najwięcej w Polsce. Dokładnie 2 mld 253 mln euro, czyli około 9 mld zł, co stawia region łódzki na czwartym miejscu, podczas gdy w mijającej perspektywie było to miejsce ósme wśród szesnastu województw i niespełna 1,5 mld euro w Regionalnym Programie Operacyjnym (łącznie z innymi programami województwo dostało ponad 6 mld zł).

Na co Urząd Marszałkowski wyda te 9 mld zł? - Jesteśmy w ciągłym kontakcie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i czekamy na kolejne wytyczne, jak podzielić te pieniądze - mówi Jacek Grabarski z Urzędu Marszałkowskiego.

Wiadomo, że program RPO na kolejną unijną siedmiolatkę w województwie jest jeszcze w fazie budowy, a na razie wstępny projekt podziału kasy unijnej zakłada, że największa część, czyli 1 mld 286 mln euro, pójdzie na tzw. projekty twarde w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, czyli inwestycje transportowe, związane z ochroną środowiska czy rewitalizację oraz dla przedsiębiorców.

Podległe marszałkowi województwa Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w mijającej perspektywie dysponowało blisko 420 mln euro na różnorakie formy wspierania przedsiębiorczości, m.in. w formie pożyczek. W kolejnych latach będzie ich jeszcze więcej. Z działki "rewitalizacja" największych pieniędzy spodziewa się Łódź, która ubiega się o organizację tzw. małego Expo, a w magistracie mówi się, że województwo może wesprzeć stolicę regionu blisko 500 mln zł.

Jeśli idzie o transport, wciąż ma on być priorytetem województwa z naciskiem na dalszą modernizację sieci dróg wojewódzkich oraz projekty kolejowe, z tym, że w latach 2014-2020 największe szanse na pieniądze będą mieć projekty łączone, np. międzygminne. Chodzi o przedsięwzięcia łączone nie tylko w sensie np. wspólnej budowy czy modernizacji dróg, ale choćby wspólnej komunikacji czy gospodarki odpadami.

We wstępnym projekcie podziału RPO dla województwa znalazło się także 429 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Te pieniądze zostaną wydane na projekty dotyczące wspierania i aktywizacji bezrobotnych. Mają pracować przeciw wykluczeniu społecznemu oraz m.in. dla zagrożonych zwolnieniami, a także edukację.

We wstępnym podziale jest także 307 mln euro tzw. rezerwy programowej. Będzie można po nie sięgnąć po 2018 r. Są przypisane do województwa, jednak ich przekazanie ma zależeć od wielu innych wskaźników. Na razie nie wiadomo, na jakim poziomie ma być wkład własny pod unijne dofinansowania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki