Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość z Facebooka, czyli „Pierwszy raz” w „Nowym”

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
„Pierwszy raz” to sztuka Michała Walczaka, której premiera odbędzie się 27 września od godz. 19.15 w Małej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. To produkcja Fundacji 44 z łódzką sceną w charakterze partnera w przedsięwzięciu.

Michał Walczak to dramaturg, którego utwory już w łódzkim Teatrze Nowym były prezentowane. W 2006 roku premierę miał „Kac” (w reżyserii autora), w roku 2011 wystawiono tu debiutancki dramat pisarza - „Piaskownicę”, w reżyserii Adama Biernackiego z Anną Walkowiak-Sikorską i Arturem Gotzem w rolach głównych. Ten sam tercet (wsparty przez autorkę scenografii i kostiumów Joannę Jaśko-Srokę) przygotował teraz spektakl „Pierwszy raz”.

- To opowieść o tym, że bardzo pragniemy prawdziwej miłości, która jakoś nie może się pojawić - wyjaśnia reżyser, Adam Biernacki. - By zbliżyć się do drugiej osoby, wchodzimy w rozmaite schematy i gry, co przeważnie przynosi odwrotny efekt.

Bohaterowie spektaklu, Ona i On, wielokrotnie spotykają się w tej samej scenerii. Próbują do doskonałości doprowadzić wstępne okoliczności poprzedzające ich „pierwszy raz”, który ma się odbyć według ustalonego scenariusza.

- Bohaterowie są młodymi ludźmi i ich uczucie, pragnienia są intensywne, niecierpliwe - dodają aktorzy, Anna Walkowiak-Sikorska i Artur Gotz. - On bardzo by chciał się do niej zbliżyć, ale ciągle pojawiają się jakieś przeszkody; Ona pragnie, aby wszystko było przemyślane i świadome. Ta sztuczna konstrukcja jest ich poważnym problemem.

Jak podkreślają realizatorzy, w tej tragikomicznej opowieści poruszane są tematy seksualności, braku miłości i braku dojrzałości. Przedstawienie promuje piosenka „Miłość z Facebooka”, która została napisana przez Igora Jaszczuka dla Artura Gotza i stała się częścią spektaklu.

Twórcy zauważają również, że przedstawienie jest swoistą kontynuacją „Piaskownicy”. Prapremiera „Pierwszego razu” odbyła się na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w 2006 roku, a Michał Walczak otrzymał za ten tekst Europejską nagrodę autorską podczas „Heidelberger Stuckmarkt. Forum Junger Autoren” w Niemczech.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki