Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Spraw Zagranicznych w Łodzi. O czym mówił?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych spotkał się z przedsiębiorcami
Prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych spotkał się z przedsiębiorcami Grzegorz Gałasiński
Do Łodzi przyjechał prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych. W Urzędzie Wojewódzkim spotkał się z przedstawicielami małych i średnich przedsiębiorstw. Minister mówił o polskiej dyplomacji ekonomicznej.

Spotkanie ministra Raua w Łodzi

Jak zapewnił minister Zbigniew Rau Departament Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych codziennie rozmawia z polskimi przedsiębiorcami, tak by zrozumieć ich potrzeby i zapewnić im wsparcie.

Nasza aktywność wynika z przeświadczenia, że wsparcie polskiego biznesu pozostaje niezmiernie priorytetem polskiej dyplomacji – wyjaśnia prof. Zbigniew Rau. - Nie ma odwrotu od stałego rozwoju polskiej dyplomacji ekonomicznej. Jest to szczególnie ważne, gdy mówimy o obecności polskich firm na tzw. trudnych rynkach. Odległych geograficznie lub takich, które charakteryzuje podwyższony stopień ryzyka. Zarówno gospodarczego jak i politycznego.

Minister Zbigniew Rau zapewnia, że nasza dyplomacja stara się wspierać interesy polskich przedsiębiorców na wszystkich rynkach świata. W wyniku współpracy polskich przedsiębiorców i MZS podjęte zostały działania w najbardziej zaawansowanych gospodarkach świata jak Szwajcaria, Niemcy, USA. Kanada. Australia czy Wielka Brytania. Coraz bardziej intensywna jest działalność na rynkach naszego regionu. Ostatnio w Bułgarii, Rumunii, Litwie, Łotwie i Mołdawii.

To co najbardziej ekscytujące to zaangażowaliśmy się w rozpoznawanie rynków globalnego południa – dodał minister spraw zagranicznych. -Ostatnio w Afryce, a więc w Rwandzie, Ghanie, Angoli i Senegalu. Na Bliskim Wschodzie przede wszystkim w Zjednoczonych Emiratach Arabskich,, Arabii Saudyjskiej, Egipcie i w Iranie. Także w Azji, najintensywniej w Indonezji i Malezji.

O ekonomii na każdym spotkaniu

W rozwoju współpracy zagranicznej polskich firm ma pomóc odbudowa sieci polskich placówek dyplomatycznych, W zeszłym roku otwarto ambasady w Rwandzie i Sudanie.

- Jednym z podstawowych zadań polskiej dyplomacji ekonomicznej jest wzmacniania wizerunku Polski jako dostawcy nowoczesnych produktów i rozwiązań technologicznych – podkreślał prof. Zbigniew Rau. - Staramy się pokazać światu co Polska ma do zaoferowania w sektorze innowacji finansowych, cyberbezpieczeństwa, technologii dronowej, wodnej i medycznej. O tych sprawach rozmawiam przy okazji każdego spotkania dyplomatycznego, niezależnie skąd pochodzą nasi partnerzy.

Przetargi ONZ

Minister Rau zapowiedział, że dzięki współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii w ponad 20 zagranicznych placówkach pojawią się radcowie do sprawy współpracy technologicznie.

Rozwój cywilizacyjny potrzebuje stałej dostawy surowców energetycznych – zapewniał Zbigniew Rau.- Szczególnie w naszej części Europy. MZS angażuje się we współprace z partnerami zagranicznymi na rzecz nieustannego zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Zauważyliśmy też duże zainteresowanie polskich firm procesem odbudowy Ukrainy.

21 września w Nowym Jorku minister Zbigniew Rau podpisał umowę w sprawie utworzenia w Warszawie przedstawicielstwa Biura Narodów Zjednoczonych ds. Obsługi Projektów (UNOPS). Dzięki temu polski biznes będzie mógł brać udział we wszystkich zamówieniach publicznych ONZ, w tym także tych dotyczących odbudowy Ukrainy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki