Ministerstwo dla rozwoju gospodarki - projekty dla przedsiębiorców

red.
mat. MRiT
Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi liczne programy, których celami są wspieranie przedsiębiorców i rozwój firm. Działania na rzecz szeroko rozumianego biznesu przybierają różne formy.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii stara się regularnie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, realizując różnorodne projekty, które mają ułatwić prowadzenie i rozwój polskich firm. Minister Waldemar Buda wielokrotnie podkreśla, że rodzime firmy są kołem napędowym polskiej gospodarki i dla niego są istotne zarówno te największe, związane z dużym potencjałem przemysłowym, jak i te średnie oraz małe przedsiębiorstwa. Wszystkie mają swoje, ważne miejsce w krajobrazie polskiego biznesu, a ich systematyczny wzrost jest gwarantem rozkwitu całego kraju.

Dlatego tak duże znaczenie ma stała współpraca z przedsiębiorcami, pracownikami i organizacjami społecznymi nad tworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju polskich firm, a także wsłuchiwanie się w głos ludzi świata biznesu oraz poznawanie ich oczekiwań.

Pomoc i transformacja

Współdziałanie z przedsiębiorcami to również konkretne programy pomocowe. Najnowszy program, który wystartuje wkrótce, to II edycja rządowej pomocy dla branż energochłonnych. Tym razem o pomoc mogą wnioskować firmy energochłonne z sektorów: wydobywczego i przetwórstwa przemysłowego. Budżet programu wynosi aż 5,5 mld złotych. Do udziału w programie uprawnionych jest około 3 tys. firm.

- Polski przemysł wciąż odczuwa negatywne skutki kryzysu energetycznego wywołanego przez działania Rosji i wojnę na Ukrainie. Pomimo tego, że aktualne rynkowe ceny energii i gazu spadają, znaczna część firm jest związana z dostawcami kontraktami długoterminowymi, bazującymi na znacznie wyższych cenach z poprzedniego roku. Koszty z tym związane, stanowią zagrożenie dla płynności finansowej wielu przedsiębiorstw z sektora przemysłowego. Stąd kierowana do branż energochłonnych pomoc również w tym roku

- zaznacza szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda.

Strategicznym celem Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest modernizacja naszej gospodarki pod względem technologicznym i ekologicznym (przemysł 4.0, cyfryzacja i automatyzacja, zielone technologie, gospodarka o obiegu zamkniętym). Jednym z priorytetowych działań, które wspierają transformację cyfrową firm, obok dostępu do infrastruktury i podnoszenia kompetencji cyfrowych, jest zwiększanie dostępu do usług publicznych poprzez umożliwianie ich realizacji w formie online.

E-usługi publiczne dla przedsiębiorstw są dostępne na portalu Biznes.gov.pl. W tym roku z usług Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, które znajdują się na Biznes.gov.pl, przedsiębiorcy skorzystali ponad 920 tys. razy, wysyłając średnio ponad 4,3 tys. wniosków elektronicznych dziennie.

Przedsiębiorcy, korzystając z Konta Przedsiębiorcy dostępnego na Biznes.gov.pl, mogą załatwiać szereg spraw urzędowych. Rozwijane są takie projekty, jak e-Doręczenia, Firma Bezpieczna Cyfrowo. Wciąż jednak istnieje katalog usług ważnych z punktu widzenia prowadzenia firmy, które nie są obsługiwane elektronicznie lub ich obsługa jest rozproszona i odbywa się przy wykorzystaniu różnych punktów dostępu.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce to zmienić, dlatego planuje realizację projektów, które mają na celu m.in. udoskonalenie rozwiązań cyfrowych administracji państwowej. Wszystko po to, aby przedsiębiorcy mogli korzystać z nowoczesnych i godnych zaufania narzędzi ułatwiających im prowadzenie firmy.

Ministerstwo rozpoczęło już realizację projektu „Elektronizacja umów o pracę oraz usprawnienie usług cyfrowych dla przedsiębiorców”. W ramach projektu, portal Biznes.gov.pl zostanie rozbudowany o moduł dokumentacji kadrowo-płacowej.
Poza tym, ministerstwo przygotowało warsztaty dla firm z branż technologii informatycznych (IT) i technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (ICT), które prowadzą działalność na terenie naszego kraju i eksportują swoje produkty lub są zainteresowane wejściem na rynki zagraniczne. Odbędą się one bezpłatnie online 14 i 15 września.

Uczestnicy dowiedzą się o możliwościach wsparcia finansowego i instytucjonalnego jakie oferują Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przemysłu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Finance, Polski Fundusz Rozwoju, Polski Fundusz Rozwoju Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A, NCBR czy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Nowe miejsca pracy i sport

Współpraca Ministerstwa Rozwoju i Technologii z przedsiębiorstwami widoczna jest też w Polskiej Strefie Inwestycji/Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Istotą tego przedsięwzięcia jest dbanie o zrównoważony rozwój kraju pod względem nasycenia inwestycjami i premiowanie tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy.

Spektakularnym przykładem inwestycji realizowanej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji jest, rozpoczęta wiosną tego roku, budowa fabryki pomp ciepła Grupy Daikin Europe w Ksawerowie w powiecie pabianickim. Zgodnie z decyzja o rządowym wsparciu, firma musi utworzyć minimum 810 miejsc pracy i zakończyć inwestycję do końca 2025 roku. Zakład będzie specjalizował się w produkcji jednostek zewnętrznych do pomp ciepła nowej generacji. Szacunkowa wartość inwestycji to 310 mln euro. To pierwszy zakład produkcyjny Daikin w Polsce i największy w Europie.

- To największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

- zauważył podczas inauguracji budowy minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. -

Docelowo będzie to jeden z trzech największych i najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych firmy na świecie. Ostatnie lata są rekordowe pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski. Atrakcyjność inwestycyjna Polski jest potwierdzona w różnego rodzaju rankingach eksperckich, a także ma odzwierciedlenie w ratingach polskiej gospodarki. Nasze atuty to przede wszystkim atrakcyjne położenie geograficzne, wielkość rynku, wysoko wykwalifikowane kadry, sieć uczelni czy zachęty skierowane do inwestorów. Polska gospodarka wielokrotnie udowodniła swoją siłę i stabilność. Nowa inwestycja Daikin w Polsce jest tego potwierdzeniem.

Warto również podkreślić, że pomoc finansowa związana z przedsiębiorczością kierowana jest również na działania nie związane bezpośrednio z biznesem. Niedawno kobieca seniorska drużyna piłki nożnej UKS SMS Łódź przy Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego dostała od Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej 100 tys. złotych na bieżącą działalność.

- Jak się obserwuje doniesienia medialne i słucha o sukcesach, to aż chce się wspierać taką młodzież. Widać, że na poziomie sportowym państwo jesteście bardzo, bardzo wysoko. To nasz jest mały dowód wdzięczności. Obiecuję też, że zastanowimy się, jak można infrastrukturalnie państwa wesprzeć -

powiedział szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Złota Setka Województwa Łódzkiego

Wszystko to doskonale łączy się z naszą nową akcją - Złota Setka Województwa Łódzkiego, której Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest partnerem merytorycznym i honorowym. Grupa Polska Press we współpracy z Dun & Bradstreet, uznanym, globalnym dostawcą danych i analiz, istniejącym na rynku od dwustu lat, opracuje rankingi stu przedsiębiorstw działających w trzynastu województwach. Podstawowym kryterium rankingu będzie przychód netto ze sprzedaży osiągnięty w 2022 roku. Projekt zakończy się uroczystą galą finałową w październiku, podczas której nagrodzimy najlepsze firmy w regionie.
Każda Złota Setka, prezentująca sto firm o największych przychodach, to unikatowe zestawienie gospodarcze, ale również szansa na przybliżenie mieszkańcom roli, jaką pełnią biznes i prowadzący go ludzie.​

Centrum biznesu Jaworzyna Śląska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki