Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo zdrowia ostrzega: „Nie jedzcie smażonych wykałaczek!”. Nowa moda może być bardzo niebezpieczna! Jak smakuje oryginalne danie?

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Odkrywcy kulinarnych zalet wykałaczek polecają, by jeść je smażone w głębokim tłuszczu
Odkrywcy kulinarnych zalet wykałaczek polecają, by jeść je smażone w głębokim tłuszczu 123RF
Szerzy się niebezpieczna moda na jedzenie smażonych… wykałaczek. Trend lansowany w internecie jest groźny. Wymioty i biegunka to najłagodniejsze objawy, jakich mogą spodziewać się wykałaczkowi smakosze.

W internecie pojawiły się nagrania, na których smażone wykałaczki przedstawiane są jako nie lada przysmak. Wyglądają smakowicie – przypominają kręcone, różnokolorowe frytki. I – jak mówi jeden z bohaterów nagrania – są bardzo chrupiące.

Filmiki z wykałaczkową ucztą robią furorę na popularnych platformach internetowych. Odkrywcy kulinarnych zalet wykałaczek polecają, by jeść je smażone w głębokim tłuszczu, przyprawione zgodnie ze smakiem konsumenta, ewentualnie z dodatkiem sera.

SPRAWDŹ Czym grozi jedzenie smażonych wykałaczek?

Odkrywcy kulinarnych zalet wykałaczek polecają, by jeść je smażone w głębokim tłuszczu

Ministerstwo zdrowia ostrzega: „Nie jedzcie smażonych wykała...

Afera wykałaczkowa wybuchła w Korei Południowej. Jest na tyle poważna, że głos w sprawie zabrał koreański odpowiednik Ministerstwa Zdrowia – Ministerstwo Bezpieczeństwa Żywności i Leków ostrzegło, że nie jest to żywność i bezpieczeństwo wykałaczek jako żywności nie zostało potwierdzone. Ministerstwo zaapelowało, by nie jeść wykałaczek.

Chodzi o wykałaczki skrobiowe. W ich składzie jest skrobia kukurydziana lub ziemniaczana zmieszana z sorbitolem, ałunem i sztucznym barwnikiem.

Sorbitol to wielowartościowy alkohol cukrowy, który występuje naturalnie w wielu owocach, takich jak śliwki, czereśnie czy morele. Ałun stosowany jest w kosmetykach. Czasami jest także jednym ze składników proszku do pieczenia chleba. Spożywane w małych ilościach nie powinny nam zaszkodzić. Jeśli zjemy ich za dużo, możemy spodziewać się nieprzyjemnych objawów – wymiotów, biegunki, a nawet poważnych stanów zapalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki