Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. Polska - Serbia 29:28 [ZDJĘCIA]

Polscy piłkarze ręczni pokonali Serbów 29:28 w pierwszym meczu Mistrzostw Europy. W niedzielę w krakowskiej Tauron Arenie zmierzą się z Macedonią.

Biało-czerwoni rozpoczęli Euro 2016 bardzo spięci, ale nie to było ich największym problemem. Słabo w bramce spisywał się Sławomir Szmal, który w pierwszych dziesięciu minutach „Kasa” nie odbił żadnej piłki, a gdy kilka chwil później zastępował go Piotr Wyszomirski miał na koncie jedną udaną interwencję. Na boisko wrócił w drugiej połowie i... został bohaterem broniąc kilka bardzo trudnych rzutów, w tym karnego na pół minuty przed końcem meczu!

W serbskim zespole kapitalnie zaczął Petar Nenadić, dziś gwiazda niemieckiego Füchse Berlin, który wcześniej przez dwa lata występował w płockiej Orlen Wiśle. Nenadić zdobył sześć z pierwszych ośmiu goli Serbów i głównie dzięki niemu po kwadransie gry zespół z Bałkanów wygrywał 8:6.

Po kilku świetnych akcjach Krzysztofa Lijewskiego Polacy pięć minut przed przerwą odzyskali prowadzenie. Cóż z tego, skoro przez pięc kolejnych minut rzucili już tylko jedną bramkę tracąc trzy. A do tego schodzili z boiska wiedząc, że drugą połowę zaczną bez siedzących na ławce kar Bartosza Konitza i Michała Szyby.

Polscy szczypiorniści przez lata przyzwyczaili już kibiców, że ich mecze są bardzo emocjonujące, a końcówki potrafią zakłócić prawidłową akcję serca. Po jedenastu minutach drugiej połowy prowadzili trzema golami, ale grając w przewadze dwa razy oddali piłkę prosto w ręce Ivana Nikcevicia i Serbowie odrobili straty. Problemem drużyny trenera Michaela Bieglera były przegrane przewagi i niewykorzystane stuprocentowe szanse, jak choćby dwa zatrzymane przez Darko Stanicia rzuty Michała Daszka w końcówce.

Na szczęście mamy Szmala, który - chciałoby się powiedzieć, że jak zwykle - uratował wynik. Na pół minuty przed końcem meczu „Kasa” zatrzymał piłkę po rzucie Nikcevicia z rzutu karnego i zapewnił biało-czerwonym zwycięski początek Euro 2016!

Polska - Serbia 29:28 (14:15)

Polska: Szmal, Wyszomirski - Krajewski 3, Syprzak 2, Daszek 3, Michał Jurecki 7, Gliński 2, Lijewski 4, Bielecki 3, Grabarczyk, Chrapkowski, Szyba 2, Konitz, Bartosz Jurecki 3, Łucak. Trener: Michael Biegler.

Serbia: Stanić, Dukanović - Nikcević 7, Nenadić 7, Dukić 2, Abutović, Zelenović 4, Marsenić 1, Sesum 4, Beljanski 1, Rnić 2, Puzica, Orbović, Elezović. Trener: Dejan Perić.