Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej zdjęć z fotoradarów. Ale urządzeń wkrótce przybędzie

Agnieszka Jasińska
Do września w regionie pojawią się cztery nowe fotoradary
Do września w regionie pojawią się cztery nowe fotoradary Krzysztof Szymczak
- Fotoradary, które tuż po zainstalowaniu robiły średnio 60 zdjęć w ciągu doby, teraz robią po 30 - przyznaje Łukasz Majchrzak z centrum automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Kierowcy zwalniają przy naszych urządzeniach.

Jednak inspektorzy nie próżnują. Do września w województwie łódzkim przybędą cztery lokalizacje fotoradarów. Urządzenia zostaną zamontowane w: Aleksandrowie Łódzkim, Bloku Dobryszyce, Spale oraz Osjakowie.

- Te fotoradary będą pracować 24 godziny na dobę - zapowiada Majchrzak.

Takich nowoczesnych urządzeń w regionie jest już 14. Fotoradary Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zamontowane są w Łodzi: na alei Włókniarzy przy ulicy Lewej, na ulicy Pabianickiej oraz alei Palki przy ulicy Smutnej. Całą dobę pracują urządzenia w: Niesięcinie, Słowiku, Poniatowie, Słomkowie Mokrym, Kietlinie oraz Zduńskiej Woli. Bez trudu można je rozpoznać - mają charakterystyczne żółte maszty.

W planach są kolejne urządzenia, a i lokalizacji będzie więcej.

- Jesteśmy w trakcie tworzenia nowej listy. Będziemy kupować nowe urządzenia. Opracowujemy wykaz najbardziej niebezpiecznych punktów w kraju - mówi Majchrzak.

W sumie w Polsce do końca roku możemy się spodziewać kolejnych stu fotoradarów. Jeszcze nie wiadomo, w jakich miejscach naszego regionu się pojawią.

Od stycznia do kwietnia tego roku Inspekcja Transportu Drogowego wystawiła 119 tysięcy mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów w całej Polsce. Prognozowane wpływy do budżetu z tegorocznych mandatów to 1,5 mld zł.

- Nie zależy nam ani na kwotach, ani na liczbie mandatów. Naszym celem jest piętnowanie niewłaściwych zachowań kierowców - mówi Majchrzak. - Wszystko wskazuje na to, że kierowcy dzięki fotoradarom zdejmują nogę z gazu. Zmienia się świadomość prowadzących auta.

Majchrzak podkreśla, że na drogach ginie mniej osób.

- Jeśli porównamy pierwszy kwartał 2012 roku i pierwszy kwartał 2013 roku, jest spadek o 230 ofiar wypadków. W pierwszym kwartale 2012 roku zginęło na drogach 999 osób, a w tym roku - 761 - informuje Majchrzak.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejął od policji ponad sto masztów w regionie łódzkim, na których teraz rotacyjnie umieszcza fotoradary. Łatwo je rozpoznamy: mają szare maszty. Jeśli widzimy taki na drodze, nie wiemy - w przeciwieństwie do masztów żółtych - czy w środku akurat jest urządzenie rejestrujące.

Oprócz stacjonarnych fotoradarów, na drogach regionu można spotkać dwa nieoznakowane i jedno oznakowane auto Inspekcji Transportu Ruchu Drogowego. W tym przypadku kierowca nie wie od razu, że fotoradar zarejestrował przekroczenie prędkości. Informacja o tym przychodzi pocztą.

Urządzenie rejestruje zarówno samochody jadące w tę samą stronę co auto z fotoradarem, jak i jadące z naprzeciwka. Może zrobić zdjęcie z odległości kilkudziesięciu metrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki