Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moblinym studentom łatwiej znaleźć pracę

Paweł Patora
materiały prasowe
Studia i praktyki za granicą znacznie zwiększają szanse absolwentów wyższych uczelni na zdobycie pracy zgodnej z kwalifikacjami. Taki wniosek wynika z debaty zatytułowanej „Mobilność a wymagania rynku pracy", która odbyła się 22 października na Politechnice Łódzkiej w ramach Mobility Week - tygodnia promującego międzynarodowy program wymiany studentów Erasmus. W debacie wzięli udział przedstawiciele pracodawców, Urzędu Miasta Łodzi oraz władz i studentów PŁ.

Jak powiedział Marek Gajowniczek, dyrektor ds. programów w spółce Ericpol, formalnie doświadczenia ze studiów lub praktyk odbytych za granicą nie stanowią kryterium rekrutacyjnego przy naborze pracowników do tej firmy. Jednak osoby, które uczestniczyły w programie Erasmus bądź studiowały lub pracowały za granicą zwykle dużo lepiej radzą sobie z zadaniami rekrutacyjnymi i o wiele lepiej znają język angielski, którego znajomość jest kluczowym warunkiem przyjęcia do pracy w Ericpolu.

Katarzyna Wójcik z Procter and Gamble podkreśliła, że jej firma najwyżej ceni sobie u absolwentów, oprócz umiejętności sprawnego porozumiewania się w języku angielskim, także ponadprzeciętną aktywność. Dlatego doświadczenia zdobyte podczas wyjazdu w ramach Erasmusa są dodatkowym atutem kandydata do pracy. Dodała też, że bardzo ważne jest, aby student podczas wyjazdu za granicę starał się zdobyć nowe umiejętności, w tym także językowe.

- Nie patrzymy na to, czy i jaki certyfikat językowy ma kandydat do pracy, ale na to, czy potrafi porozumieć się w języku angielskim. Może się bowiem okazać, że przełożonym nowo przyjętego pracownika będzie ktoś z zagranicy - mówiła Katarzyna Wójcik.

Z kolei Krystian Limiera z firmy Adecco zauważył, że osoby, odbywające zagraniczne praktyki lub studia zdobywają pewność siebie oraz zyskują umiejętność właściwego zachowania się w środowisku międzynarodowym. To jest „wartość dodana" zwiększająca ich konkurencyjność na rynku pracy.

Katarzyna Wójcik stwierdziła, że szanse zatrudnienia znacznie zwiększają: umiejętność pracy w zespole, samodzielność, umiejętność analitycznego myślenia i elastyczność, czyli zdolność dostosowywania się do zmian, które często zachodzą w firmie.

Dyrektor Gajowniczek dodał, że Ericpol, oprócz wymienionych już kompetencji, oczekuje od kandydatów do pracy znajomości podstaw informatyki i umiejętności komunikacji, rozumianej jako aktywne słuchanie innych i jasne komunikowanie partnerom tego, czego od nich oczekujemy od nich.

Agnieszka Sińska-Głowacka, dyrektor Biura Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy w Urzędzie Miasta Łodzi podkreśliła, że bardzo ważnym atutem absolwentów jest znajomość drugiego języka obcego. Dodała, że UMŁ, wspólnie z Centrum Języków Obcych PŁ, realizuje projekt „Językowzięci", mający na celu promowanie tzw. języków niszowych.

Agnieszka Gabryjelska, studentka Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ, która przez rok studiowała we Francji, stwierdziła, że dużą przewagę, w porównaniu ze studentami innych uczelni zagranicznych, dała jej znajomość nie tylko języka angielskiego, ale też francuskiego. Podkreśliła też, że studiując za granicą nauczyła się zaradności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki