Jacek Sroka
Piłkarze Francji w 1/8 finału mistrzostw świata pokonali Nigerię 2:0. „Trójkolorowi” nie bez kłopotów wywalczyli awans do ćwierćfinału mundialu, bowiem to Afrykańczycy długimi momentami nadawali ton wydarzeniom na boisku w Brasilii. Podopieczni trenera Didiera Deschampsa dopiero w końcówce zepchnęli Nigierię do obrony i udokumentowali swą przewagę dwoma bramkami. W ćwierćfinale Francja zagra w piątek z Niemcami lub Algierią.

Początek meczu należał do Nigeryjczyków. Emenike trafił nawet do bramki Francuzów, ale sędzia słusznie odgwizdał pozycję spaloną napastnika Fenerbahce Stambuł. Piłkarze z Afryki mieli przewagę, ale to Francuzi przeprowadzili najładniejszą akcję przed przerwą. Pogba rozegrał piłkę z Valbueną, lecz strzał pomocnika Juventusu obronił Enyama.

FOTORELACJA Mundial 2014: Francja - Nigeria, 1/8 finału NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Obraz meczu zmienił się dopiero po przerwie, a właściwie po wejściu na boisku Griezmanna. Młody napastnik rozruszał szeregi „Trójkolorowych”, którzy w końcu zaczęli grać tak jak tego oczekiwali ich kibice. Najpierw świetną okazję miał Benzema, który znalazł się sam na sam z bramkarzem, lecz po jego strzale piłkę sprzed linii bramkowej wybił Moses. Później Cabaye trafił w poprzeczkę. Wreszcie w 79 minucie błąd popełnił bramkarz Nigeryjczyków za krótko wybijając piłkę po dośrodkowaniu z rogu Valbueny i z prezentu skorzystał Pogba głową kierując piłkę do siatki.

Nigeryjczycy starali się odrobić straty, lecz groźniejsze w końcówce były kontry Francuzów. Szanse na podwyższenie wyniku mieli Benzema i Griezmann, ale tym razem Enyama spisywał się bez zarzutu. Bramkarz grający na co dzień w Lille skapitulował dopiero w doliczonym czasie gry po samobójczym strzale Josepha Yobo od którego odbiła się piłka po dośrodkowaniu Valbueny.

Francja - Nigeria 2:0 (0:0)

Bramki Paul Pogba (79-głową), 2:0 Joseph Yobo (90+2-samobójcza).

Sędziował Mark Geiger (USA).
Widzów 55.000
Żółta kartka Blaise Matuidi (Francja)

Francja: Hugo Lloris - Mathieu Debuchy, Raphael Varane, Laurent Koscielny, Patrice Evra - Mathieu Valbuena (90+4. Moussa Sissoko), Yohan Cabaye, Blaise Matuidi, Paul Pogba, Olivier Giroud (62. Antoine Griezmann) - Karim Benzema.

Nigeria: Vincent Enyeama - Efe Ambrose, Joseph Yobo, Juwon Oshaniwa, Kenneth Omeruo - Ahmed Musa, John Mikel Obi, Ogenyi Onazi (59. Reuben Gabriel), Victor Moses (89. Uche Nwofor) - Peter Odemwingie, Emmanuel Emenike.

*Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
*2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
*Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

Materiał oryginalny: Mundial 2014: Francja - Nigeria 2:0 [RELACJA, ZDJĘCIA]. Zabójcza końcówka Trójkolorowych - Dziennik Zachodni