Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miasta Łodzi. Otwarto wystawę "Andrzej Gieraga. Progresje. Obrazy i grafiki z lat 1972-2016"

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W Muzeum Miasta Łodzi otwarto w środę wystawę zatytułowaną „Andrzej Gieraga. Progresje. Obrazy i grafiki z lat 1972-2016”

Okazja to niezwykła - zobaczyć tak szeroki zakres prac wybitnego łódzkiego malarza, grafika i rysownika, wieloletniego pedagoga Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, przedstawiciela nurtu abstrakcji geometrycznej w polskiej sztuce. A że w muzealnictwie czas płynie wolniej, ekspozycję przygotowano z okazji minionych, w roku 2014, osiemdziesiątych urodzin artysty.

Na wystawie prezentowane są najwcześniejsze prace profesora - litografie i czarno-białe obrazy reliefowe z lat 70-tych ubiegłego wieku (wypożyczone z ośmiu polskich muzeów i galerii), prace nieco późniejsze, w tym małe formy graficzne oraz obrazy najnowsze, nawet z tego roku (udostępnione przez artystę oraz osoby prywatne). „Prezentowany na wystawie, siłą rzeczy ograniczony, zestaw prac ma jednak charakter reprezentatywny dla całokształtu dokonań artystycznych Profesora i obrazuje Jego twórczą metamorfozę od pierwszych, kipiących ekspresją, czarno-białych reliefów z lat 70-tych ubiegłego wieku (które przyniosły artyście uznanie środowiska i liczne nagrody na festiwalach i konkursach) do niebywale subtelnych, emanujących spokojem, nadal reliefowych, najnowszych białych obrazów” - podkreślają organizatorzy. Wystawie będzie towarzyszyć katalog.

Sztuka, często kojarząca się z żywiołowością i nieokiełznaniem, w przypadku prof. Andrzeja Gieragi, odwołującego się do języka geometrii, niesie ze sobą potrzebę nadania rzeczywistości ładu i porządku. Artystę cechują niepowtarzalny styl, konsekwencja oraz wieloznaczność przygotowywanych prac. Przyglądając się kolejnym etapom jego twórczości można zauważyć dążenie do prostoty formy i uniwersalizmu wypowiedzi. Wernisaż dowiódł olbrzymiego znaczenia twórcy dla łódzkiego środowiska i polskiej sztuki.

Ekspozycję można zwiedzać do 12 czerwca. Jej miejsce jest nieprzypadkowe: prof. Andrzej Gieraga jest autorem supraport w Sali Lustrzanej oraz nad drzwiami prowadzącymi do dawnego ogrodu zimowego w Pałacu Poznańskiego, gdzie obecnie mieści się Muzeum Miasta Łodzi.

Skrót najważniejszych wydarzeń tygodnia 4-10 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki