Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miasta Łodzi wprowadza audioprzewodniki

Dariusz Pawłowski
Zwiedzanie Galerii Mistrzów Polskich wzbogacają audioprzewodniki
Zwiedzanie Galerii Mistrzów Polskich wzbogacają audioprzewodniki Muzeum Miasta Łodzi
Oglądanie obrazów wzbogacone wiedzą na ich temat dyskretnie sączoną do ucha. Sytuacja idealna. Mamy z taką do czynienia w Muzeum Miasta Łodzi. Pomysł, znany z największych muzeów świata, sprawdza się znakomicie. Łódzkie Muzeum wprowadziło do swojej oferty bezpłatne audioprzewodniki po Galerii Mistrzów Polskich.

- To ważny element wzbogacający ofertę Galerii - opowiada Monika Nowakowska, kurator Galerii. - Audioprzewodniki po Galerii Mistrzów Polskich skierowane są do wszystkich gości odwiedzających ekspozycję. Treści w nich zawarte zostały skonstruowane w taki sposób, by zainteresowały zarówno osoby posiadające wiedzę o polskiej sztuce przedwojennej, jak i gości chcących poznać ją od podstaw.

Jak podkreślają pomysłodawcy, audioprzewodniki przybliżają sylwetki znanych i nieznanych mistrzów polskiego malarstwa, rysunku i rzeźby drugiej połowy XIX i pierwszej XX wieku, historie najciekawszych, najwartościowszych lub przełomowych prac, a także zapoznają widza z realiami epoki, stylistyki i techniki, w jakiej powstawało dane dzieło. Oprócz faktów dotyczących obrazów, audioprzewodniki przedstawiają anegdoty z nimi związane, ich burzliwe losy a nawet czasami pikantne ciekawostki dotyczące życia autorów prac.

Trwająca 45 minut opowieść o polskiej sztuce przedwojennej jest prowadzona w dwóch językach do wyboru: polskim i angielskim. W polskiej wersji narratorem jest dziennikarka Radia Łódź - Anna Groblińska. W angielskiej zaś lektor David Coleman.

- Wersja angielska audioprzewodników to propozycja dla gości z zagranicy odwiedzających nasze miasto i Muzeum, zachęta do zapoznania się z polską sztuką sprzed 1945 roku i jej najwybitniejszymi przedstawicielami, poczynając od Piotra Michałowskiego, ojca polskiego malarstwa nowoczesnego, po działających w Paryżu kubistów Louisa Marcoussisa i Alicję Halicką - dodaje Monika Nowakowska.

- Audioprzewodniki można znaleźć niemal we wszystkich dużych muzeach świata - mówi właściciel prac z Galerii Mistrzów Polski, Krzysztof Musiał. - W trakcie moich podróży sam z nich korzystam i czy jestem w Nowym Jorku, Tokio, Londynie, Paryżu czy Berlinie, to właśnie dzięki audiprzewodnikom mogę najszybciej zdobyć podstawowe wiadomości o wystawie, którą oglądam. Dlatego tak ważne dla mnie było zainstalowanie ich także w Galerii Mistrzów Polskich.

Galeria Mistrzów Polskich jest dostępna w godzinach otwarcia Muzeum Miasta Łodzi. Bilet kosztuje 5 lub 10 zł (można też kupić biletu łączony z innymi wystawami). Wypożyczenie audioprzewodników natomiast jest bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki