Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Księżym Młynie powstanie ścieżka rowerowa

Matylda Witkowska
Po zakończeniu projektu Księży Młyn stanie otworem dla rowerzystów
Po zakończeniu projektu Księży Młyn stanie otworem dla rowerzystów UMŁ
Szlakiem dawnej Kolei Scheiblerowskiej biec będzie ścieżka rowerowa przez Księży Młyn. ZDiT właśnie ogłosił przetarg na jej zaprojektowanie. Tylko kiedy będzie zrealizowana?

Kiedyś jeździła tędy kolej dowożąca materiały do fabryk Karola Scheiblera, teraz trasa posłuży rowerzystom i pieszym. Zarząd Dróg i Transportu ogłosił właśnie przetarg na zaprojektowanie ciągu pieszo-rowerowego śladem dawnej Kolei Scheiblerowskiej.

Kolej Scheiblerowską budowano od lat 70. XIX wieku, by połączyć fabryki z Łodzią Fabryczną i stacją na Dąbrowie. Z czasem przestała być używana, ostatni raz pociąg przejechał nią podczas Pikniku Świętojańskiego w 2002 roku. Potem elementy kolei zostały rozebrane, a szlak kolei służył głównie jako śmietnik.

Teraz ma być zamieniony w asfaltowy ciąg rowerowo-pieszy. Rozpocznie się na skrzyżowaniu Targowej i Piłsudskiego, przejdzie przez plac Zwycięstwa, Park Źródliska I i Koci Szlak, a następnie pójdzie szlakiem Kolei Scheiblerowskiej wzdłuż terenów zielonych oraz pod wiaduktem na Śmigłego-Rydza. Potem na wysokości CH Tulipan połączy się ze ścieżką w al. Piłudskiego, a później także z Niciarnianą.

ZDiT sugeruje, by przejazdy przez Fabryczną i Przędzalnianą były podniesione w stosunku do jezdni. To wciąż nowość w Łodzi, która ma pojawić się też na ul. Źródłowej na przejeździe między parkami Ocalałych i Helenów.

- To rozwiązanie, które wymusza na kierowcach zwolnienie - wyjaśnia Witold Kopeć, były oficer rowerowy.

Zwycięzca przetargu ma czas na wykonanie projektu do końca listopada. Nie wiadomo jednak, kiedy trasa zostanie wybudowana.

- To jest dopiero przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej - mówi Jacek Szarzało, rzecznik prasowy ZDiT. - O terminach realizacji za wcześnie jeszcze mówić. ZDiT czyni starania, by w budżecie znalazły się środki na tę inwestycję.

Projekt wpisuje się w prowadzoną właśnie rewitalizację Księżego Młyna. Dlatego trasa łączyć się będzie ze ścieżką rowerową na wyremontowanej ulicy Księży Młyn. Pierwsze prace na tej ulicy mają być przeprowadzone jeszcze w tym roku. W tej chwili na Księżym Młynie trwa remont dwóch budynków, przetargi na remont kolejnych dwóch mają być ogłoszone jeszcze w tym roku. Także w tym roku mają się pojawić nowe ławki i kosze na śmieci.

Zamianę kolei na rower chwalą miłośnicy Księżego Młyna.

- Jeśli nie możemy sobie pozwolić na przywrócenie kolei, to zastąpienie jej trasą rowerową jest świetnym pomysłem - ocenia Jarosław Janowski, przewodnik po Łodzi.

- To fantastyczny pomysł - podkreśla Kopeć. - Trasa będzie oświetlona, a do tego prowadzić będzie terenami zielonymi, z dala od ruchliwych ulic.

Pomysł tworzenia turystycznych ścieżek rowerowych w miejscu torowisk w jest stosowany od dawna, m.in. na Bornholmie. W Polsce jednym z bardziej znanych jest Szlak Zwiniętych Torów z Ustki do Rowów.

To niejedyna droga do której dokumentację zamawia ZDiT. W przetargu jest m.in. opracowanie dokumentacji na dwukierunkową ścieżkę rowerową w ul. 6-Sierpnia i jej przejazd przez al. Kościuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki