Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Rynek w Skierniewicach pełen zieleni przyjdzie poczekać do jesieni 2023 roku. Zobacz jak się zmieniał przez lata

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Rynek w Skierniewicach obecnie
Rynek w Skierniewicach obecnie Zuzanna Gawałkiewicz
Ci, którzy nie mogą doczekać się powrotu drzew na Rynek w Skierniewicach muszą uzbroić się w cierpliwość. Inwestycja rozpocznie się dopiero jesienią, po tegorocznym Święcie Kwiatów.

Na zielony Rynek w Skierniewicach przyjdzie poczekać do jesieni

Obecny kształt głównego placu miasta podawany jest w całej Polsce jako flagowy przykład „betonozy”. W ubiegłym roku magistrat zlecił opracowanie koncepcji zazielenienia Rynku. Konsultacje społeczne w tej sprawie odbyły się w lipcu. Ich efektem jest decyzja o wyborze wariantu przebudowy zakładającego posadzenie 47 drzew na 800 metrach kwadratowych wzdłuż trzech pierzei Rynku. Strona południowo-zachodnia, na której usytuowany jest budynek ratusza ma pozostać w obecnym kształcie. Wybrany wariant pozostawia możliwość przebudowania w przyszłości płyty głównej placu tak by zlikwidować znajdujące się w jego centrum wystające nad poziom gruntu murki fontanny.

Zobaczcie jak Rynek w Skierniewicach zmienia się przez lata

Według ówczesnych zapewnień prezydenta Skierniewic z nowej odsłony Rynku powinniśmy cieszyć się już późną wiosną tego roku. Tymczasem nic nie wskazuje na to, by prace miały ruszyć lada dzień.

- Wszystko jest gotowe: 2 miliony zabezpieczone w budżecie miasta, projekt, wszystkie pozwolenia i opinia konserwatora. Właściwie w każdej chwili moglibyśmy ogłosić przetarg. Jest tylko jedno „ale” - mówi prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. - Lada chwila rozpocznie się nabór wniosków na zabytki w ramach „Polskiego Ładu”. Chcemy złożyć wniosek o dofinansowanie przebudowy Rynku na kwotę 3,5 miliona zł. Jeżeli uda nam się pozyskać tę dotację, to nasze pieniądze przeznaczone na Rynek będziemy mogli wykorzystać na inną inwestycję.

Prezydent miasta zapewnia, że nawet jeżeli Skierniewicom nie uda się zdobyć rządowego dofinansowania prace ruszą jesienią. Jako kolejny argument, prócz czysto finansowego, przemawiający za przesunięciem rozpoczęcia robót na przełom września i października podaje on możliwość zorganizowania tegorocznego Święta Kwiatów w dotychczasowej formie.

- Bardzo zależy mi, żeby Święto Kwiatów odbyło się na Rynku – mówi Krzysztof Jażdżyk. - Spodziewamy się wielu gości, chcielibyśmy, żeby jeszcze tegoroczna odsłona była podobna do tych z lat ubiegłych. W przyszłym roku będziemy musieli już zmodyfikować formułę Święta Kwiatów, gdyż nie zrobimy na Rynku tak dużych koncertów jak obecnie, jeśli posadzimy tam drzewa. Zresztą nawet z punktu widzenia czysto ogrodniczego za sadzenie drzew lepiej brać się jesienią niż w pełni lata, a tak pewnie by się stało, gdybyśmy teraz ogłosili przetarg na przebudowę.

Nietrafiona przebudowa rynku w Skierniewicach

Przypomnijmy: zieleń z Rynku została niemal całkowicie wyrugowana podczas przebudowy, jaka miała miejsce w latach 2005-2006. Wycięto wówczas wierzby zasadzone tam jeszcze w latach 50-tych XX wieku. Plac został wyłożony granitową kostką, a w jego centrum pojawiła się fontanna, która swoim kształtem nawiązywała do kształtu dawnego, nie istniejącego już ratusza. Taka forma miała nawiązywać do historii miasta, gdyż przez wieki Rynek funkcjonował jako plac targowy. Obecnie targowisko mieści się na placu Dąbrowskiego pomiędzy placem Floriana i Aleją Niepodległości.

Zobaczcie jak Rynek w Skierniewicach zmienia się przez lata

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki