Spis treści
O stworzenie uregulowań prawnych, które obejmą ochroną tradycyjne zapachy i odgłosy produkcji rolniczej, zaapelowała Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Chęć rozwoju gospodarstw związana z rozbudową budynków inwentarskich często spotyka się z oporem. W konsekwencji może być ona skutkiem migracji ze wsi i powodem spadku licznych rodzinnych gospodarstw opierających się na produkcji zwierzęcej, zaznaczyły izby.
W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazało, że analizuje wszystkie sygnały dotyczące warunków prowadzenia gospodarstw.
Wieś rządzi się swoimi prawami?
Praca rolnika jest ciężka, często uzależniona od pogody. Produkcja rolnicza obejmuje nie tylko siew i zbiory zbóż, to także przetwarzanie naturalnych produktów oraz hodowlę zwierząt gospodarskich. Warunki mogą wywoływać pewne uciążliwości. Jak wskazuje ministerstwo, mieszkańcy terenów pozamiejskich nie zawsze są wyrozumiali w stosunku do właścicieli upraw.
Rośnie presja w zakresie ograniczenia skali hałasu w dni wolne czy w porach nocnych, stosowania nawozów i środków ochrony roślin, czy też emisji zapachów pochodzących z produkcji rolniczej. Obszary wiejskie ze względu na panujące tam więzi międzyludzkie były i pozostaną wyjątkowo otwarte na rozwój wszelkiego rodzaju ruchów i organizacji obywatelskich. Jednak nie można doprowadzić do wygaszania produkcji rolniczej na obszarach wiejskich z powodu waśni sąsiedzkich, czy protestów mieszkańców, poinformował resort rolnictwa.
Rolnicy i mieszkańcy wsi. Jak nie szkodzić jednym i drugim?
Czy takie spory można załagodzić? Podstawową funkcją obszarów wiejskich jest produkcja, a co za tym idzie zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Organy odpowiedzialne za planowanie przestrzenne i gospodarkę terenami, powinny tworzyć przestrzeń z uwzględnieniem uwarunkowań kulturowych, społecznych, środowiskowych i estetycznych.
Równie ważne jest budowanie świadomości społecznej w zakresie różnych aspektów i skutków prowadzenia działalności rolniczej, a także poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat utrzymania dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich, które jest związane m.in. z prowadzeniem działalności rolniczej. Od 2023 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Reforma wprowadza zmiany m.in. w zakresie lokowania inwestycji, nowego dokumentu planowania i tworzenia stref.
Tworząc odpowiednie strefy planistyczne, nastąpi ograniczenie przenikania różnych funkcji, co w konsekwencji wpłynie na ograniczenie licznych konfliktów przestrzennych, które towarzyszą m.in. bliskiemu sąsiedztwu zabudowy gospodarskiej z zabudową stricte mieszkaniową, podsumowuje ministerstwo.
Źródła: KRIR, MRiRW
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?