Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego. Dr Ewa Kołodziejczyk laureatką [ZDJĘCIA]

Paweł Patora
Dr hab Ewa Kołodziejczyk została laureatką drugiej edycji Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

„Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza” - to tytuł dzieła, za które Kapituła Nagrody Humanistycznej im. prof. Tadeusza Kotarbńskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego nagrodziła dr hab. Ewę Kołodziejczyk z Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie.

Nagrodzona praca jest poświęcona kilkuletniemu pobytowi Czesława Miłosza na placówce dyplomatycznej w Stanach Zjednoczonych tuż po II wojnie światowej. W książce opisana jest wielowątkowa misja Miłosza jako wysłannika państwa polskiego - nie tylko jako popularyzatora kultury rodzinnego kraju, ale również socjologa, politologa i krytyka literackiego. W tle jest bardzo ciekawy obraz amerykańskiego społeczeństwa lat 40. XX w.

- Zachęcam wszystkich do lektury tej książki. Jest znakomita i świetnie się ją czyta - powiedział w niedzielę prof. Włodzimierz Nykiel, przewodniczący kapituły, inicjator nagrody, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

- Jestem oszołomiona - powiedziała dziennikarzom wkrótce po ogłoszeniu decyzji kapituły dr hab. Ewa Kołodziejczyk. - Ponieważ wiedziałam, jak dobre książki zostały wybrane do tej nagrody, nie spodziewałam się, że właśnie moja zostanie tak doceniona.

Nominacje, spośród 44 zgłoszonych w tym roku prac, otrzymali także: dr Małgorzata Domagalska z UŁ za książkę „Zatrute Ziarno. Proza antysemicka na łamach „Roli” (1883 - 1912)”; dr hab. Kaja Gadowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego za książkę „Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej”; dr hab. Wojciech Klimczyk też z UJ za dwutomowe dzieło „Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455 - 1795)” oraz dr hab. Ewa Mikulska z Uniwersytetu Warszawskiego za monografię „Tejiendo destinos. Un acercamiento al sistema decomunicación gráfica en los códices adivinatorios”.

Nagroda im. prof. Kotarbińskiego za wybitne dzieło humanistyczne to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Została ustanowiona w ubiegłym roku dla uczczenia 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Jej wysokość wynosi 50 tys. zł. Pierwszym laureatem nagrody został prof. Jan Strelau za pracę „Różnice indywidualne. Historia - determinanty - zastosowania”.

Wyniki drugiej edycji ogłoszono wieczorem podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki