Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbiedniejsze dzieci z Łódzkiego pojadą na wakacje

Jacek Losik
Jacek Losik
Wiele instytucji z województwa łódzkiego dofinansuje wyjazdy najmłodszych. Dzieci z naszego regionu pojadą najczęściej nad polskie morze i w góry.

Dzieci z najbiedniejszych rodzin w woj. łódzkim również mogą liczyć na urozmaicone wakacje. Wyjazdy dla najbardziej potrzebujących organizuje m.in. Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz łódzka Caritas.

Wojewoda łódzki za pośrednictwem kuratora ufunduje wyjazdy 1.620 dzieciom bez zabezpieczenia socjalnego ze szkół podstawowych i ze szkół specjalnych z całego województwa. Najmłodszym przygotowano kolonie w 17 turnusach. Dzieci wypoczną od szkolnych zajęć nad morzem (Mikoszewo, Rowy, Pogorzelica, Dąbki), jeziorem (Chomiąża Szlachecka) oraz w górach (Małe Ciche, Korbielów, Radków koło Kudowy Zdrój).

Na dofinansowanie może liczyć 3.793 dzieci i młodzieży, dla których przygotowano 90 ofert wypoczynku letniego.

Niepełnosprawne dzieci mogą natomiast liczyć na pomoc z łódzkiego oddziału Caritas. We wtorek w Ośrodku Rehabilitacyjno - Wypoczynkowym w Drzewocinach rozpoczęła się wakacyjna akcja letnia. Tomasz Kopytowski, rzecznik łódzkiej Caritas, informuje że pierwszy turnus rehabilitacyjny przygotowano dla 49 niepełnosprawnych dzieci.

- Będą wypoczywać pod opieką kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i grona wolontariuszy „Ama Deum - kochaj Boga” - informuje Tomasz Kopytowski. - W połowie lipca w ośrodku rozpocznie się kolejny turnus rehabilitacyjny dla 20 dzieci. W sierpniu łódzka Caritas organizuje dwa turnusy kolonijne dla 160 dzieci z regionu łódzkiego - dodaje rzecznik.

Oferty dla dzieci przygotowały też władze samorządowe. Łódzkie rodziny, które nie mogą sobie pozwolić na wysłanie dzieci za miasto, mają do dyspozycji półkolonie. Urzędnicy przygotowali różnorodną ofertę, z której skorzystać może 3,5 tys. dzieci.

Urząd Miejski w Pabianicach przeznaczył 113 tys. zł dopłaty do wakacji dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych dysfunkcją. - Pieniądze pochodzą z tzw. korkowego, czyli opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż alkoholu w punktach gastronomicznych i sklepach w Pabianicach. To pieniądze „znaczone”, czyli mogą być spożytkowane wyłącznie na działania w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym - tłumaczy Aneta Klimek, rzeczniczka prezydenta Pabianic.

Trudno natomiast odpowiedź na pytanie, ile łącznie dzieci z naszego regionu pojedzie gdzieś na wakacje. Gdy pytaliśmy o to Kuratorium Oświaty, nadal trwały prace nad zatwierdzaniem ofert wypoczynku, zgłoszonych przez organizatorów z woj. łódzkiego.

Z wstępnych ustaleń wynikało, że z ponad 321 tys. dzieci uczących się w woj. łódzkim, na wypoczynki zatwierdzone przez kuratora pojedzie 22.436 (8.948 z tej grupy, to dzieci do 10. roku życia).

Ile dokładnie najmłodszych spędziło wakacje poza miastem (niekoniecznie na wyjazdach kontrolowanych przez kuratorium), dowiemy się pod koniec września, gdy szkoły przygotują odpowiedni raport w tej sprawie. W 2015 r. w zatwierdzonych przez Kuratorium wyjazdach wzięło udział ponad 54 tys. dzieci z woj. łódzkiego.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 27 czerwca - 3 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki