MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do Sieradza. Wyruszyła z Helu FOT

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do Sieradza. Wyruszyła z Helu
Najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do Sieradza. Wyruszyła z Helu Fot. Dariusz Piekarczyk
Około godziny 18 we wtorekuczestnicy 42. Kaszubskiej Pielgrzymki Pieszej z Helu na Jasną Górę dotarli do Sieradza. Będą tu nocować, w większości u zaprzyjaźnionych rodzin i po porannej mszy świętej w Bazylice Mniejszej, która jest również Sanktuarium św. Józefa wyruszą dalej w drogę, aby dotrzeć do celu.

- Wystartowaliśmy z Helu 25 lipca, mając przed sobą 638 kilometrów - mówi ksiądz Robert Jahns, kierownik pielgrzymki. - Jutro będziemy mieli zrobione już 538, czyli pozostanie nam do celu niecała setka na Jasną Górę. Dziś jesteśmy w drodze 15 dzień. W grupie jest około 110 osób, które idą całą trasę. Od Sieradza będą dołączały kolejne, także sądzę, że na Jasną Górę wejdzie około 250, bo tak zazwyczaj jest, czyli mniej więcej tylu ilu wyruszyło z Helu na samym początku. Mieliśmy też gości z Boliwii, którzy byli z naszym misjonarzem księdzem Wiesławem Mielewczykiem. To jego parafianie. Przyjechali na Światowe Dni Młodzieży i kawałek z nam i przeszli. Co jest szczególnego w naszej pielgrzymce? Jesteśmy najdłuższą piesza w Polsce, ludzie do nas lgną. Przejść całą trasę to swoiste wyzwanie, ale też wyzwanie aby wziąć udział w czymś co jest wyjątkowe i w pewnym sensie legendarne. To co jest charakterystycznym rysem, oprócz osiągnięć, rekordów, odległości i tempa w jakim idziemy, to jesteśmy grupą bardzo rozmodloną, a program duchowy jest bardzo bogaty, intensywny.

Kapłan potwierdza jednocześnie, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem pielgrzymkowym.

- Ja pielgrzymuje od 2001 roku i widzę jak liczba systematycznie spada - przyznaje. - Jest kryzys nie tylko pielgrzymowania, ale wiary, wartości. Natomiast my staramy się przez jakość naszej wędrówki do Matki Bożej zachęcać i przekonywać. Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób na naszej drodze odkryje pragnienie pielgrzymowania na Jasną Górę, nie koniecznie z Kaszubami. To niesamowite doświadczenie wiary.

Kaszubi wejdą na Jasną Górę 12 sierpnia, a 22 wyruszy w drogę jedna z najstarszych grup pątniczych w Polsce - 413 Piesza Sieradzka Pielgrzymka. Zapisy ruszają 14 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki