MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najgorsza pogoda w Polsce. Sprawdź, o które województwa chodzi? Eksperci tłumaczą. Jak będzie pogoda długoterminowa?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak podaje IMGW-PIB, pogoda długoterminowa wg modelu ECMWF wyróżni się ujemną anomalią temperatury powietrza na północnym wschodzie kraju. To m.in. oznacza, że w tym regionie możemy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem, a może nawet samego śniegu.
Jak podaje IMGW-PIB, pogoda długoterminowa wg modelu ECMWF wyróżni się ujemną anomalią temperatury powietrza na północnym wschodzie kraju. To m.in. oznacza, że w tym regionie możemy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem, a może nawet samego śniegu. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
W 2023 roku do szkód pogodowych najczęściej dochodzi w powiatach tarnowskim, nowosądeckim i łódzkim – wynika z analizy Compensa. Jednocześnie podkreślono, że w porównaniu z wyjątkowo szkodowym latami 2021-2022 pogoda jest w tym roku łaskawsza. Zdecydowana większość szkód powstała przede wszystkim wskutek wynikających z żywiołów zalań oraz huraganów. Jak podano, najwyższe wypłacone w tym roku odszkodowanie po szkodzie katastroficznej wyniosło ponad pół miliona złotych.

Spis treści

Tu pogoda jest w tym roku najgorsza

Zdecydowanie najmniejsze szczęście do pogody mają w tym roku mieszkańcy powiatu tarnowskiego, którzy zgłosili aż 558 szkód katastroficznych – co ciekawe, do 66 proc. z nich doszło 29 sierpnia wskutek potężnej wichury i gradobicia – wynika z analizy towarzystwa ubezpieczeniowego Compensa.

Na drugim miejscu w tym niechlubnym rankingu, z niemal dwukrotnie mniejszą liczbą szkód, znalazł się powiat nowosądecki (292). Podium zamyka powiat żywiecki (251). Wysoko w statystykach szkodowości znajdują się duże miasta na prawach powiatów – m.in. Warszawa, Łódź, Wrocław i Poznań.

– Jeżeli weźmiemy pod uwagę statystyki za kilka ostatnich lat – okres od 2020 do 2023 roku – i spojrzymy na poziom wojewódzki, zauważymy, że pogoda najbardziej dawała się we znaki mieszkańcom woj. śląskiego (14 proc. zgłoszeń), mazowieckiego (11 proc.), dolnośląskiego i małopolskiego (po 10 proc.). Najmniej szkód – po ok. 3 proc. – odnotowaliśmy natomiast w woj. świętokrzyskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim – wymienia Monika Lis-Stawińska, Compensa TU SA Vienna Insurance Group

Mniej szkód katastroficznych odnotowywanych w Polsce

Spadła liczba szkód katastroficznych, czyli zniszczeń powstałych w związku ze złymi warunkami atmosferycznymi – podaje ubezpieczyciel. – To dobra wiadomość, że szkód jest w tym roku wyraźnie mniej, to 45 proc. spadku w porównaniu z 2022 rokiem – wskazuje ekspertka i jednocześnie przypomina, że w latach 2021-2022 liczba szkód pogodowych była wyjątkowo duża.

– Warto mieć tego świadomość i pamiętać, że losowość takich zdarzeń jak wichury lub burze wymaga od właścicieli domów, mieszkań czy aut stałej przezorności – podkreśla.

Do najczęstszych przyczyn szkód katastroficznych należą:

  • zalania wywołane siłami natury (36 proc. szkód),
  • huragany (29 proc.),
  • gradobicia oraz uderzenia piorunów (po 12 proc.),
  • do zniszczeń często dochodzi też m.in. wskutek nawalnych deszczów czy opadów śniegu.

Ponad pół miliona złotych odszkodowania po wichurze w Warszawie

Skala zniszczeń jest bardzo różna. Do likwidacji części szkód wystarczy kilkaset złotych, ale wiele wywołanych fatalną pogodą zdarzeń oznacza straty liczone w tysiącach złotych.

Najwyższe wypłacone w tym roku odszkodowanie po szkodzie katastroficznej wyniosło 504 tys. zł – na tyle oszacowano straty powstałe w jednym domów po wichurze, która 23 czerwca przeszła nad Warszawą – podaje ubezpieczyciel.

Z kolei gwałtowne burze i nawałnice, które 18 sierpnia zrywały dachy i łamały drzewa, naraziły mieszkańca powiatu lublinieckiego w woj. śląskim na ponad 388 tys. zł strat – tyle otrzymał w ramach odszkodowania. Niewiele mniej, bo 321 tys. zł wyniosła wypłata po gwałtownym załamaniu pogody, które 22 maja uszkodziło dom poszkodowanego z powiatu grodziskiego w woj. mazowieckim.

Planujesz zakupić polisę ubezpieczeniową? Koniecznie to sprawdź

Ubezpieczenie w podstawowym zakresie polega na ochronie domu lub mieszkania wraz z jego stałymi elementami – takimi jak drzwi, okna, ściany czy dach – na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych. W tej kategorii mieszczą się opisane powyżej szkody katastroficzne. Polisę można rozszerzyć o tzw. ruchomości domowe, czyli wyposażenie budynku lub lokalu (m.in. meble, sprzęt elektroniczny, elementy przyległe do domu – np. rośliny w ogrodzie, budynki gospodarcze, garaż, piwnicę czy panele fotowoltaiczne). Wszystkie te elementy należy ubezpieczyć na kwotę zgodną z ich wartością.

W ramach polisy domu można ubezpieczyć np. osoby starsze przed próbami wyłudzania pieniędzy, czy zwierzęta domowe. Sprawdź naszą galerię

– Przed zakupem ochrony właściciel mienia musi samodzielnie określić sumy ubezpieczenia dla poszczególnych składników swojego majątku. Sumy nie powinny być zbyt niskie, żeby odszkodowanie pozwoliło na pokrycie nawet dużych strat. Nie mogę być też za wysokie, bo ubezpieczyciel wypłaca wartość zgodnie z faktyczną wartością szkody. Ogólna zasada jest taka: suma ubezpieczenia odpowiada potencjalnie najwyższemu odszkodowaniu i powinno wystarczyć do przywrócenia stanu mienia sprzed szkody. W najczarniejszym scenariuszu oznacza to odbudowę domu lub zakup nowego mieszkania z pełnym wyposażeniem – podsumowuje Lis-Stawińska.

Pogoda długoterminowa. Na to musisz się przygotować

Jak możemy sprawdzić na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego koniec tego tygodnia, wraz z weekendem i początkiem przyszłego tygodnia będzie upływał pod znakiem typowo jesiennej pogody.

Musimy się przygotować na duże, a miejscami nawet całkowite zachmurzenie, a do tego przygotować się na opady deszczu i mżawki. Temperatura w tym okresie może spaść poniżej 0°C, a z drugiej strony w ciągu dnia może dochodzić nawet do 11°C. Ponadto IMGW-PIB dodaje, że występować będzie wiatr, najczęściej słaby i umiarkowany, ale niewykluczone, że miejscami będzie on porywisty.

PIU podaje, że w 2021 r. wystawiono 13,9 mln polis dotyczących mieszkań i domów.

W ramach polisy domu można ubezpieczyć np. osoby starsze prz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najgorsza pogoda w Polsce. Sprawdź, o które województwa chodzi? Eksperci tłumaczą. Jak będzie pogoda długoterminowa? - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki