Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsza metoda diagnostyki raka prostaty w województwie łódzkim. Na czym polega? Kto może skorzystać z badania?

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Mariusz Skoneczny, urolog FEBU
Mariusz Skoneczny, urolog FEBU Archiwum
O biopsji fuzyjnej gruczołu krokowego rozmawiamy z Mariuszem Skonecznym, urologiem FEBU.

W Łodzi można skorzystać z nowej metody badania urologiczno-onkologicznego - biopsji fuzyjnej gruczołu krokowego. Na czym polega to badanie?

Biopsja fuzyjna prostaty to najnowocześniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka prostaty. Otrzymany wynik jest w technologii 3D - poprzez fuzję obrazu ultrasonograficznego i rezonansu magnetycznego. Uzyskany obraz eliminuje ewentualne artefakty obrazowania wynikające z ruchu pacjenta podczas rezonansu oraz zabiegu biopsji wykonywanych jednocześnie.

Co jest wskazaniem do poddania pacjenta takiemu badaniu?

Wskazaniem do biopsji fuzyjnej jest podejrzenie raka prostaty, na każdym jego stadium. Wcześniejsze biopsje, w których nie udało się wykazać raka prostaty, a pacjent ma wysoki lub narastający poziom PSA. Celem jest potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu gruczołu krokowego z największą obecnie możliwą dokładnością.

Czym różni się to badanie od stosowanych dotąd metod diagnostyki chorób prostaty?

Jest to fuzja dwóch obrazów. Pierwszego będącego obrazem z rezonansu magnetycznego oraz drugiego, który urolog wykonuje w czasie rzeczywistym za pomocą specjalnej sondy ultrasonograficznej. Pozwala to oznaczyć i zobrazować w technologii trójwymiarowej wszystkie możliwe obszary w prostacie objęte ryzykiem występowania raka.

Czy wynik badania jest dostępny od razu i czy jest on bardziej precyzyjny niż przy zastosowaniu innych metod diagnostyki?

Wynik biopsji fuzyjnej, która jaka sama nazwa wskazuje jest fuzja obrazów rezonansu magnetycznego oraz USG TRUS, deklasuje dotychczasowe metody pod kątem precyzji. Dokładność w zakresie diagnostyki jest nieporównywalna z żadnym innym badaniem dotychczas stosowanym. Nakłucia są wykonywane idealnie w ogniska w prostacie będące obszarami podejrzanymi o rozrost nowotworowy. Wyniki histopatologiczne są dostępne już po kilku dniach.

W jaki sposób pacjent powinien przygotować się do biopsji fuzyjnej? I czy bezpośrednio po wykonaniu badania pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania, czy też konieczna jest hospitalizacja?

Pacjent już około 30 minut po badaniu może wrócić do domu. Hospitalizacja nie jest konieczna. Jest to badanie przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesne. Jeśli chodzi o przygotowanie pacjenta to zalecana jest tutaj jedna enema, w dniu biopsji, którą pacjent jest w stanie wykonać samodzielnie, a także indywidualna konsultacja kwalifikująca do biopsji, mająca na celu ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz leków przyjmowanych przewlekle. Podziękowania za pomoc Polskiemu Dystrybutorowi urządzeń do biopsji fuzyjnej Firmie Meden Inmed oraz dr. Mateuszowi Mokrzysiowi za wsparcie przy starcie projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki