Coraz mniej czasu pozostało do świąt Bożego Narodzenia 2018 i zakupu świątecznych prezentów. Przedstawiamy listę dziecięciu najpopularniejszych podarunków wśród Polaków.

Z wyliczeń firmy Deloitte wynika, że statystyczna polska rodzina na przygotowania do świąt Bożego Narodzenia 2018 wyda w tym roku 1.168 zł. W porównaniu do ubiegłego roku to wzrost o 6 procent. Jest to zarazem największy wzrost wśród wielu europejskich krajów.

Po raz pierwszy od lat w tym roku najwięcej pieniędzy wydamy nie na zakup artykułów spożywczych potrzebnych do przygotowania świątecznych potraw, ale na prezenty. Ma to związek z relatywnie niskimi cenami żywności, niektóre artykuły spożywcze potrzebne do przygotowania świąt są bowiem tańsze niż przed rokiem.

Na zakup prezentów przeciętna polska rodzina wyda 532 zł, to w sumie 45 procent ich bożonarodzeniowego budżetu.

Na zakup jedzenia statystyczna polska rodzina wyda natomiast 511 zł, czyli 44 procent świątecznego budżetu.

Ze świątecznego badania Providenta wynika natomiast, że na prezenty czeka 79 proc. badanych ( o 3 proc. więcej niż w ubiegłym roku).

Nieco rzadziej niż ogół społeczeństwa na podarki liczą seniorzy, głównie ci, którzy mieszkają samotnie - wskazuje Karolina Łuczak z firmy Provident. - Decydującym elementem, który wpływa na nasze oczekiwanie na świąteczny upominek nie jest jednak posiadanie dzieci czy wnuków, a wspólne zamieszkiwanie z bliskimi, w gospodarstwach 3-4-osobowych.

Okazuje się także, że w grupie seniorów częściej obdarowują się prezentami mieszkańcy mniejszych miejscowości niż wielkich aglomeracji, nawet jeżeli deklarują zamieszkiwanie w jednoosobowym gospodarstwie domowym.