18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

1/13
Gdzie leży miasteczko Marna Dupa? Która nazwa geograficzna...
fot. formulanone, Flickr.com, CC BY 2.0, zdjęcie ilustracyjne

17 najbardziej dziwacznych i śmiesznych nazw geograficznych na świecie

Gdzie leży miasteczko Marna Dupa? Która nazwa geograficzna jest najdłuższa albo najkrótsza na świecie? Czemu austriackie miasteczko musiało zmienić nazwę, by ratować się przed plagą złodziei? Przekonajcie się w naszej galerii 17 najśmieszniejszych i najbardziej nietypowych nazw geograficznych z całego świata.

Zdjęcie na licncji CC BY 2.0.

2/13
Mieszkańcy miejscowości z dziwnymi nazwami mają często ten...
fot. Jameslox, C0

Jak poradzić sobie z kradzionymi znakami?

Mieszkańcy miejscowości z dziwnymi nazwami mają często ten sam problem: notoryczne kradzieże znaków drogowych i tablic, na których widnieje owe ciekawe i zabawne miano. W przypadku mniejszych miejscowości kradzieże znaków stają się realnym obciążeniem dla lokalnego budżetu. Jak sobie poradzić z tą plagą? Jest kilka strategii.

Np. mieszkańcy Shitterton w angielskim hrabstwie Dorset słyną z tego, że mieszkają w Gównowie (lingwiści wskazują, że nazwa oznacza raczej „gospodarstwo nad potokiem używane jako otwarty ściek”). Znak „Witamy w Shitterton” ciągle był kradziony, więc w 2010 r. zastąpiono go monumentalnym pomnikiem w formie ważącego 1,5 tony głazu z nazwą miasta dumnie wyrytą kapitalikami. Czegoś takiego, jak zauważył w telewizyjnym wywiadzie jeden z mieszkańców, nie da się tak po prostu wyrwać z ziemi i zapakować do bagażnika forda fiesty.

Inną strategię przyjęli mieszkańcy austriackiego miasteczka Fucking. Ta nazwa wywodzi się od nazwiska starego bawarskiego rodu Focko i miała różne formy na przestrzeni wieków (np. Fucingin, Fukching, Fugkhing), aż w końcu w XVIII w. ustaliła się forma Fucking. Oczywiście dla osób mówiących po angielsku taka nazwa nie kojarzy się z żadnym rodem, lecz raczej z czynnością, która ewentualnie może doprowadzić do przedłużenia linii rodowej. Tak czy siak, znak „Witamy w Fucking” był notorycznie kradziony. W końcu mieszkańcy zdecydowali się na radykalny krok i zmienili nazwę swojego miasteczka na Fugging, którą jednak w lokalnym dialekcie niemieckiego nadal wymawia się tak samo, jak Fucking.

3/13
Być może najobszerniejszą kategorię dziwnych i śmiesznych...
fot. Polypterus, CC BY 3.0

Nazwy mało eleganckie

Być może najobszerniejszą kategorię dziwnych i śmiesznych nazw geograficznych stanowią takie nazwy, które brzmią rubasznie i sprośnie.

Czasem jest tak, że nazwa wydaje się zabawnie wulgarna tylko dla obcokrajowców, np. francuskie miasteczko Condom w departamencie Gers wywodzi swe miano od słowa oznaczającego w języku galijskim najniewinniejsze targowisko. Tylko obcokrajowcom nazwa kojarzy się z kondomem (co zresztą wykorzystał jeden z burmistrzów Condom, który w 1995 r. otworzył w miasteczku muzeum antykoncepcji. Atrakcja turystyczna przetrwała 10 lat).

Zdarzają się jednak przypadki, gdy nazwy są wulgarne i obraźliwe nawet dla lokalnych mieszkańców, w ich własnym języku. Przykładem może być np. Bösgesäß („Zła dupa”) w Niemczech, Mensträsk („Bagno Menstruacyjne”) w Szwecji, czy Bastardo („Bękart”) we Włoszech. Czemu mieszkańcy nie zmieniają obraźliwych nazw? Najwidoczniej są do nich przywiązani i uważają je za część lokalnego kolorytu.

Oczywiście czasem niepoważna nazwa może paść ofiarą urzędniczych porządków. Tak bywało dość często w Hongkongu i Chinach. Jedna z komisji hongkońskich wykryła np. nazwę Ham Lun Kok (含倫角), oznaczającą dosł. „Zakątek seksu oralnego”. Nie wnikając w historię tego miejsca, komisja nakazała zmianę na neutralne Yau Lung Kok (游龍角). W 2013 r. zmieniono też nazwę chińskiej okolicy Kau Shi Wai (狗屎圍), którą można było przetłumaczyć jako „wioska psiego gówna”. Od 2013 r. miejsce to znane jest jako Fung Mei Wai.



Zdjęcie na licencji CC BY 3.0.

4/13
Nie zawsze jest tak, że dziwna nazwa to relikt zamierzchłych...
fot. SportsGuy789, CC BY-SA 4.0

Miasteczko na cześć programu radiowego

Nie zawsze jest tak, że dziwna nazwa to relikt zamierzchłych czasów, który dziś wydaje się śmieszny i właściwie wypadałoby go zmienić. Czasem dziwne nazwy powstają całkiem współcześnie i świadomie, kiedy mieszkańcy chcą się w jakiś sposób wyróżnić.
Np. w 1950 r. miasteczko Hot Springs w stanie Nowy Meksyk w USA zmieniło nazwę na Truth or Consequences („Prawda lub Konsekwencje”), na cześć popularnego wówczas programu radiowego o tej samej nazwie..

Także dziś okazjonalnie miejscowości w USA zmieniają nazwy, ale tylko czasowo, w ramach chwytu marketingowego tej czy innej korporacji. Jednak mieszkańcom Truth or Consequences nikt nie zapłacił za zmianę nazwy, zmiana nie była też tylko chwilowa. Oni naprawdę po prostu bardzo lubili radiowy teleturniej i zapragnęli go unieśmiertelnić w nazwie swojej małej ojczyzny.



Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Oblał żonę benzyną i podpalił. Co ustalili śledczy?

Oblał żonę benzyną i podpalił. Co ustalili śledczy?

Matura z angielskiego 9 maja 2024: arkusz CKE i odpowiedzi

Matura z angielskiego 9 maja 2024: arkusz CKE i odpowiedzi

6.500 uczestników Rossmann Run. Zapisy do Mini Biegu Piotrkowską i biegu z aplikacją

6.500 uczestników Rossmann Run. Zapisy do Mini Biegu Piotrkowską i biegu z aplikacją

Zobacz również

Horoskop codzienny na piątek, 10 maja

Horoskop codzienny na piątek, 10 maja

6.500 uczestników Rossmann Run. Zapisy do Mini Biegu Piotrkowską i biegu z aplikacją

6.500 uczestników Rossmann Run. Zapisy do Mini Biegu Piotrkowską i biegu z aplikacją