Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najwięcej przypadków zatrzymania krążenia było w powiecie zgierskim, Łodzi i pow. piotrkowskim Pogotowie podsumowało wezwania w 2023 r

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Adam Stępka podkreśla, że w naszym województwie jest proporcjonalnie do liczby ludności najwięcej wezwań do pacjentów z chorobami psychicznymi i próbami samobójczymi.
Adam Stępka podkreśla, że w naszym województwie jest proporcjonalnie do liczby ludności najwięcej wezwań do pacjentów z chorobami psychicznymi i próbami samobójczymi. krzysztof szymczak
- Dla naszego województwa charakterystyczny jest wyższy niż w innych województwach współczynnik liczby wezwań do pacjentów z chorobami psychicznymi oraz próbami samobójczymi - twierdzi Adam Stępka, ratownik medyczny i rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa medycznego w Łodzi. - Jeśli chodzi o liczbę wezwań w ubiegłym roku to znalazły się one na trzecim miejscu po wezwania z powodu chorób układu krążenia oraz urazach.

https://expressilustrowany.pl/az-94-razy-wzywala-w-ubieglym-roku-pogotowie-88letnia-kobieta-to-rekordzistka-jesli-chodzi-o-liczbe-wezwan/ar/c1-18205161

W ubiegłym roku karetki Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego wyjeżdżały do pacjentów blisko 160 tysięcy razy. Pomocy częściej udzielały kobietom (panie stanowiły blisko 51 proc. pacjentów) niż mężczyznom. Średnia wieku pacjenta do którego jechała karetka to 59 lat (średnia dla kobiet to 64 lata, a dla mężczyzn - 59). Aż 75 proc. do których dotarła pomoc stanowiły panie, które miały mniej niż 82 lata. W przypadku panów trzy czwarte wezwań realizowanych było do pacjentów, którzy nie skończyli jeszcze 72 lat.
- Najliczniejsza grupa pacjentów do których jechaliśmy w ubiegłym roku z pomocą miała od 70 do 79 lat - wyjaśnia Adam Stępka. - Najwięcej wyjazdów zrealizowaliśmy na terenie Łodzi, a następnie powiatu zgierskiego i pabianickiego.

Gorzej niż u sąsiadów

Jeśli chodzi o powody wezwań i ich liczbę, to pierwsza trójka w naszym województwie nie odbiega od tendencji w innych województwach. Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę wezwań są choroby układu krążenia (ponad 34 tys. wezwań), następnie urazy (26 tys. ) oraz choroby psychiczne i próby samobójcze (12,6 tys.). W tej ostatniej charakterystyczne jest to na co zwrócił wcześniej uwagę Adam Stępka - liczba tych wezwań w naszym województwie jest proporcjonalnie wyższa niż w innych.
Pogotowie blisko tysiąc razy wyjeżdżało tez do osób, którym pomoc była potrzebna z powodu zażycia substancji odurzających. Natomiast blisko 3330 razy jechały załogi karetki do pacjentów, którzy wymagali pomocy medycznej po spożyciu alkoholu. Pod wpływem alkoholu było również ponad 8 tys. chorych, którym pomocy z innych powodów. Z powodu hipotermii udzielono pomocy 221 mieszkańcom Łódzkiego.
https://expressilustrowany.pl/az-94-razy-wzywala-w-ubieglym-roku-pogotowie-88letnia-kobieta-to-rekordzistka-jesli-chodzi-o-liczbe-wezwan/ar/c1-18205161

Tragiczny bilans
1805 razy wyjeżdżały zespoły ratownictwa medycznego do pacjentów u których doszło do zatrzymania krążenia. W 55 proc. przypadków ratownikom udało się przywrócić krążenie. Najstarszą pacjentką była 105-letnia mieszkanka powiatu zgierskiego, najmłodszym 10-dniowe niemowlę. Niestety, tych pacjentów nie udało się uratować.
Do zatrzymania krążenia dochodziło dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Proporcjonalnie na 10 tys. mieszkańców najwięcej było ich w Zgierzu, Łodzi i w powiecie piotrkowskim.


Tylko jeden taki pacjent

Wśród ponad 150 tys. wezwań było również jedno wezwanie do pacjenta z: tężcem, krztuścem, IHV, świnką. Dwa razy wzywano pomoc do chorych na gruźlicę, a raz do pacjenta z posocznicą.
73 razy karetki przewoziły pacjentki rodzące do szpitali, a 40 razy załoga karetki ratowała noworodki u których doszło do zachłystnięcia się.

Upadki z łóżka i drzewa
Aż 275 pacjentów potrzebowało pomocy medycznej po upadku z łóżka, 190 spadło z drabiny, a 115 krzesła. Do ośmiu wezwano pogotowie po tym, jak spadli z drzewa.

Karetki Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego to 104 karetek, którymi dociera pomoc na terenie naszego województwa oraz 75, które jeżdżą z pomocą na terenie Łodzi. Docierają z pomocą do mieszkańców Łodzi, Skierniewic, Piotrkowa i 12 powiatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najwięcej przypadków zatrzymania krążenia było w powiecie zgierskim, Łodzi i pow. piotrkowskim Pogotowie podsumowało wezwania w 2023 r - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki