MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największe i najdroższe działki rolne na sprzedaż od KOWR. Jedna w zestawie z zabytkowym pałacem

Redakcja Strefy Agro
KOWR jest państwową osobą prawną, której Skarb Państwa powierzył wykonywanie prawa własności w odniesieniu do nieruchomości przekazanych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
KOWR jest państwową osobą prawną, której Skarb Państwa powierzył wykonywanie prawa własności w odniesieniu do nieruchomości przekazanych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. unsplash.com/loren-king
Sprzedaż państwowej ziemi rolnej, czyli tej z zasobu Skarbu Państwa odbywa się rzadko, podstawą jest dzierżawa, jednak pojawiają się pojedyncze oferty sprzedaży kilku, a czasem kilkudziesięciu hektarów gruntów rolnych po niegdyś zlikwidowanych PGR-ach. Są to działki z budynkami gospodarczymi, a czasem na przykład zabytkowym pałacem. Ile to kosztuje? Sprawdzamy ogłoszenia.

Spis treści

Kto może kupić ziemię od Skarbu Państwa?

Nieczęsto w sprzedaży pojawia się dawny PGR czy zabytkowy pałac. Takie ogłoszenia można dostrzec wśród zamieszczanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Sprawdziliśmy, jakie nieruchomości z kategorii „rolne” można licytować w lutym i marcu 2024 roku.

Ziemia rolna zasadniczo ma trafiać do rolników, dlatego w przetargach organizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa mogą brać udział rolnicy indywidualni. Jednak za zgodą dyrektora KOWR kupować nieruchomości mogą również inne podmioty.

Ustawodawca przewidział możliwość nabycia nieruchomości rolnej przez inne osoby niż rolnik indywidualny w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Jak wyjaśnia sam KOWR, wówczas nabycie danej nieruchomości rolnej wymagać będzie wcześniejszego uzyskania zgody Dyrektora Generalnego KOWR, wyrażonej w drodze decyzji administracyjnej.

Kawał ziemi z byłego PGR-u na sprzedaż w Warmińsko-Mazurskim

Najdroższą nieruchomością rolną na początku lutego 2024 roku jest nieruchomość niezabudowana do sprzedaży z byłego Państwowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej Zawroty. Działka w województwie warmińsko-mazurskim w gminie Morąg obręb Bramka to prawie 26,8 hektara.

W ogłoszeniu można przeczytać, że działka jest nieużytkowana, porośnięta wysoką trawą i chwastami. W sąsiedztwie znajduje się teren eksploatacji kruszywa naturalnego i kompleks leśny. Co ważne, działka ma dostęp do drogi publicznej poprzez drogę gminną wewnętrzną i trzeba ją przygotować na swój koszt. Cena wywoławcza to 4 mln 676 tys. zł. 7 lutego to najdroższa z nieruchomości rolnych w ogłoszeniach KOWR, jednak nie największy areał.

Stan gruntów pozostających w Zasobie WRSP na 31 listopada 2023 r. wynosił ogółem 1 336 785 ha, z czego grunty znajdujące się w dzierżawie stanowiły 1
Stan gruntów pozostających w Zasobie WRSP na 31 listopada 2023 r. wynosił ogółem 1 336 785 ha, z czego grunty znajdujące się w dzierżawie stanowiły 1 053 830 ha unsplash.com/Heiko Janowski

Ziemia z zabytkowym pałacem na Mazowszu

Kolejną działkę rolną, tym razem blisko 30 ha KOWR sprzedaje w województwie mazowieckim, gmina Mogielnica, obręb Kozietuły Nowe. Cena wywoławcza 3 mln 310 tys. zł. W skład nieruchomości wchodzą budynki, w tym zabytkowy pałac. W ogłoszeniu zaznaczono, że część nieruchomości znajduje się na terenie ochrony konserwatorskiej „zespołu pałacowo– parkowego w Kozietułach”, wpisanym do rejestru zabytków.

W ogłoszeniu wyjaśniono, że na wniosek nabywcy, cenę sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków obniża się nie więcej niż o 50 proc., jeżeli nabywca zobowiąże się do dokonania na tej nieruchomości, w terminie określonym w umowie sprzedaży, nie dłuższym jednakże niż 5 lat od dnia jej zawarcia, nakładów w wysokości co najmniej uzyskanego obniżenia ceny sprzedaży tej nieruchomości. Przetarg zaplanowano na 15 lutego 2024.

Są tu też inne budynki niemieszkalne, budynki produkcyjne, usługowe i gospodarcze (w skład wchodzą: chlewnie, wiaty, stodoła, garaż, waga, magazyn zbożowy, obora, stajnia, hydrofornia, gorzelnia), których stan określono jako zły i bardzo zły.

Grunty rolne zabudowane obejmują 2,09 ha, pozostała część to prawie 12 ha gruntów rolnych, następnie łąki, pastwiska, sady, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, kawałek lasu, nieużytków.

Dawne PGR-y i grunty rolne na sprzedaż w 2024 roku

Na początku marca KOWR zamierza znaleźć nowego właściciela dla nieruchomości rolnej w gminie Działdowo w województwie warmińsko-mazurskim. 4,85 ha jest do kupienia za ponad 3 mln 112 tys. zł z byłego KPGR w Księżym Dworze. Dlaczego cena jest tak wysoka? Za sprawą bezpośredniego sąsiedztwa granic administracyjnych miasta Działdowa i zakładów przemysłowych. Teren jest przeznaczony dla przemysłu.

Zachodniopomorskie, tu ponad 48 hektarów (w tym 42,9 ha to grunty orne) można licytować za 2 mln 46,5 tys. zł (cena wywoławcza). Nieruchomość w gminie Dobra po likwidacji KPGR Dobra to zabudowany ośrodek gospodarczy. Są tu też budynki, jak np. magazyn suszu, szopa na maszyny, silosy zbożowe. Na gruntach ściernisko po zebranym zbożu.

Wielkopolskie. 15,8 hektara trafia na przetarg z ceną wywoławczą 1 mln 44 tys. zł. obręb PGR Dębno, w klasie użytków: grunty orne RIIIb – 2,5264 ha, RIVa – 1,8893 ha, RIVb – 2,9940 ha, RV – 0,2751 ha, łąki trwałe ŁIV – 6,0833 ha, ŁV – 1,7974 ha, grunty pod rowami W – 0,2243 ha.

Zachodniopomorskie. Tu 34,9 ha można licytować od kwoty 1 mln 33,5 tys. zł, obręb Chabowo, 31 ha to łąki trwałe, do tego pastwiska, rowy, woda stojąca i nieużytki.

Więcej ogłoszeń nieruchomości rolnych od KOWR znajdziesz na stronie ośrodka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Największe i najdroższe działki rolne na sprzedaż od KOWR. Jedna w zestawie z zabytkowym pałacem - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki