Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naliczanie czynszu dzierżawnego KOWR 2024. Co z okresami, w których cena pszenicy odbiegała od średniej wieloletniej?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Według danych GUS, średnia krajowa cena skupu pszenicy za okres 11 kwartałów, poprzedzających I półrocze 2024 roku, wyniosła 117,34 zł/dt.
Według danych GUS, średnia krajowa cena skupu pszenicy za okres 11 kwartałów, poprzedzających I półrocze 2024 roku, wyniosła 117,34 zł/dt. pixabay.com/jufmdb0
Nowy rok przyniósł kilka zmian w branży rolniczej, jedną z nich jest określenie nowego sposobu naliczania czynszu KOWR. Okres, z jakiego uzyskuje się średnią cenę pszenicy do obliczenia opłat za dzierżawę, uległ wydłużeniu. Wielkopolska Izba Rolnicza zaapelowała o ponowne przeanalizowanie przepisów i wypracowanie korzystniejszych warunków.

Spis treści

Od 1 stycznia funkcjonuje nowe naliczanie czynszu dzierżawnego KOWR

We wcześniejszych latach czynsz dzierżawny ustalano między Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a dzierżawcą jako równowartość pieniężną odpowiedniej ilości pszenicy. Sumę ustalano na podstawie średniej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu. Od 2024 roku obowiązują znowelizowane przepisy.

Teraz zasady dotyczące gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w zakresie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR wymagają dłuższego zakresu. Okres, za jaki wylicza się średnią to 11 kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu, pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

Trzeba doprecyzować przepisy odnośnie naliczania opłat?

W założeniu zmiana ma zmniejszyć wpływ wahających się cen pszenicy na kwotę czynszu. Sam kierunek zmian należy ocenić pozytywnie, w praktyce trzeba jednak dopracować niuanse, na co zwracają uwagę rolnicy. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o możliwość ponownego przeanalizowania propozycji zgłoszonych w tej kwestii.

Należy wykluczyć z okresu referencyjnego, który ustalono na 11 kwartałów, okresy, kiedy to ceny pszenicy były pod wpływem incydentalnych, niezwiązanych z normalnymi warunkami podaży i popytu zjawisk o charakterze siły wyższej. Dotyczy to na przykład roku 2022, kiedy to w III i IV kwartale ceny znacząco wzrosły ze względu na agresję Rosji na Ukrainę, czytamy w komunikacie.

Jak wskazuje branża, kwartały można wykluczyć lub przyjąć ogólne rozwiązanie, wykluczające z wyliczenia te okresy, kiedy cena skupu pszenicy odbiegała o połowę w dół/górę od średniej wieloletniej ceny skupu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zostaną utrzymane normalne relacje cenowe na rynku, z korzyścią dla rolników.

Źródło: WIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naliczanie czynszu dzierżawnego KOWR 2024. Co z okresami, w których cena pszenicy odbiegała od średniej wieloletniej? - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki