Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą spalarni odpadów na Widzewie. Ekolodzy są przeciw Zakładowi Odzysku Energii Veolii w EC4. Są spotkania z mieszkańcami

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Paweł Łacheta/Archiwum Polska Press
Ekolodzy nie chcą budowy Zakładu Odzysku Energii Veoli przy EC4 na Widzewie. Obawiają się, że spalanie odpadów spowoduje zanieczyszczenia. Veolia uspokaja, że instalacja będzie nowoczesna i bezpieczna.

Od kilku tygodni trwają spotkania ekologów z mieszkańcami Widzewa dotyczące planów rozpoczęcia w przyszłym roku budowy Zakładu Odzysku Energii przy ul. Jędrzejewskiej 5 w Łodzi. Ekolodzy byli już na Widzewie Wschodzie oraz Janowie, w planach jest kolejne spotkanie. Na widzewskich blokach pojawiły się sugestywne ulotki z rodziną w maskach gazowych. Na spotkaniach jest po kilkadziesiąt osób.

Organizatorami spotkań są ekolodzy z Centrum Zrównoważonego Rozwoju oraz Zielonej Fali. Teresa Adamska z zarządu CZR zwraca uwagę, że nie wiadomo, jaki będzie skład spalanych odpadów.

- Będziemy się zastanawiać z prawnikami jak to zatrzymać - mówi Teresa Adamska. - To nie jest miejsce na tego typu instalację - podkreśla. Działacze Zielonej Fali dodają zarzut, że konsultacje społeczne prowadzono w czasie pandemii, przez co mało osób wzięło w nich udział.

Do przeciwników ZOE dołączył też Instytut Spraw Obywatelskich. Zbiera podpisy pod ogólnopolską petycją przeciwko spalarniom i zachęca do niej łodzian obawiających się ZOE w EC4.

- Nie możemy zapewnić, że nie będą się wydobywać niekorzystne substancje - podkreśla Marta Stępniak z Instytutu. Według niej spalarnia może emitować dioksyny i metale ciężkie, zwiększyć rachunki łodzian za śmieci i zmniejszyć wartość rynkową pobliskich mieszkań.

Tymczasem Veolia patrzy na zakład zupełnie inaczej. - Instalacja będzie wykorzystywała technologię rusztową. Jest to technologia sprawdzona, efektywna i bezpieczna, podlegająca stałej modernizacji i udoskonaleniom - podkreśla Robert Warchoł z biura prasowego firmy Veolia Energia Łódź.

- Zakład Odzysku Energii wyposażony będzie w nowoczesne wielostopniowe systemy oczyszczania spalin, które ograniczają emisje znacznie poniżej obowiązujących rygorystycznych norm - zapewnia. Jak dodaje w Polsce jest osiem instalacji termicznego przetwarzania odpadów. - W żadnym z tych miejsc nie odnotowano uciążliwości zagrażających bezpieczeństwu okolicznych mieszkańców - podkreśla.

W Łodzi poziom emisji będzie kontrolowany i udostępniany na żywo online i na tablicy przed EC4. Odpady (bez pachnących brzydko śmieci organicznych) będą przewożone specjalnymi ciężarówkami i rozładowywane w szczelnym bunkrze.

Pozytywną opinię wobec ZOE wydała też inspekcja sanitarna, zalecając jednak spełnienie określonych wymagań ekologicznych. Inwestycja ma być gotowa w 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki