Nie chcemy wracać z emigracji

Maciej Badowski AIP
Zaledwie 19 proc. Polaków nie miało w swoim otoczeniu osób wyjeżdżających do pracy za granicą.
Zaledwie 19 proc. Polaków nie miało w swoim otoczeniu osób wyjeżdżających do pracy za granicą. Wojciech Matusik
Udostępnij:
8 na 10 Polaków doświadczyło osobiście emigracji lub ma w swoim otoczeniu kogoś bliskiego kto przebywał poza granicami kraju w celach zarobkowych. W tej grupie ponad 56 proc. uważa, że pomimo poprawiającej się sytuacji na rynku pracy, rodacy nie będą wracać z zagranicy.

Z ostatnich szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku już ponad 2,5 miliona Polaków przebywało na emigracji. Najwięcej naszych rodaków można spotkać w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Jak wynika z najnowszych danych Work Service już 80 proc. Polaków doświadczyło emigracji osobiście lub za sprawą relacji znajomych i najbliższej rodziny. 43 proc. badanych wskazywało, że ich przyjaciele wyjeżdżali i już wrócili do kraju. Z kolei 38 proc. respondentów wskazuje, że ich znajomi nadal przebywają na emigracji. Co czwarty badany deklaruje, że członek najbliższej rodziny zdecydował się na emigrację, ale już wrócił, a 22 proc. Polaków samemu pracowało w innym kraju.

To warto wiedzieć. Po prostu - kliknij!

Nareszcie jest sposób, by klienci biur podróży nie cierpieli z powodu ich bankructwa!

- Doświadczenia emigracyjne są bardzo powszechne. Z naszych badań wynika, że jedynie 19 proc. Polaków nie miało w swoim otoczeniu osób wyjeżdżających do pracy za granicą. To pokazuje, że najlepszym źródłem informacji o potencjalnych powrotach naszych rodaków mogą być właśnie osoby, które bazują na własnych doświadczeniach albo kontaktach z osobami bliskimi. Jednak tylko 36,4 proc. z nich jest przekonana, że pomimo rekordowo niskiego bezrobocia i rosnących płac, nasi rodacy będą skłonni wrócić do Polski. Z perspektywy rynku pracy, na którym lawinowo rosną niedobory kandydatów, przede wszystkim wśród pracowników średniego szczebla, ten ograniczony optymizm to bardzo niepokojący sygnał. W obecnych warunkach polscy emigranci mogliby stanowić naturalną rezerwę kadrową dla permanentnie zwiększającego się zapotrzebowania na specjalistów – mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Zapuszczone korzenie?

Wraz z rosnącą liczbą polskich emigrantów, na przestrzeni ostatnich lat notowane są spadki transferów finansowych do kraju. Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, w II kwartale 2017 roku, z tytułu pracy Polaków za granicą, trafiło do kraju 3,9 mld złotych. To wynik o 1,7 proc. niższy niż przed rokiem i o 2,6 proc. mniejszy niż dwa lata temu.

- Wielu naszych rodaków już zakorzeniło się na emigracji i wolą wiązać swoją przyszłość z nowymi miejscami zamieszkania. Widać to choćby po rosnącej konsumpcji środków zarobionych za granicą i coraz mniejszymi transferami do kraju. Stąd nie powinien dziwić brak przewidywań masowych powrotów Polaków z emigracji wśród naszych rodaków. Ponad 56 proc. badanych nie spodziewa się, aby poprawiająca się sytuacja na rodzimym rynku pracy zachęcała do przeprowadzki do ojczyzny – dodaje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.

Co ciekawe, najbardziej pewni powrotów Polaków są ci, których członkowie najbliższej rodziny przebywali na emigracji i już wrócili. W tej grupie odsetek odpowiedzi „tak” wynosi aż 46 proc. Wynik na poziomie 44 proc. występuje wśród Polaków, których bliscy wciąż są poza granicami kraju. 37 proc. emigrantów, którzy już wrócili do kraju też jest zdania, że sytuacja na rynku pracy skłoni do powrotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Nie chcemy wracać z emigracji - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie