Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma chętnych na program "Deszczówka". Są 4 mln od WFOŚiGW na walkę z suszą, ale żaden samorząd ich nie chce

Matylda Witkowska, Wojciech Kubik, Marcin Stadnicki
Archiwum Polska Press
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi stworzył program „Deszczówka” mający pomóc mieszkańcom w budowie urządzeń do zatrzymywania wody deszczowej. Ma dla nich 4 mln zł. Ale od pół roku mimo dużej suszy ani jeden samorząd z regionu łódzkiego nie wystąpił o te pieniądze.

WFOŚiGW w Łodzi uruchomił w październiku program „Deszczówka”. Pozwala on mieszkańcom otrzymać do 5 tys. zł, czyli 70 proc. kosztów budowy urządzeń zatrzymujących wodę deszczową, m.in. zbiorników, studni chłonnych i ogrodów deszczowych. Fundusz ma do rozdania 4 mln zł podzielone na lata 2020-2021. Program miały prowadzić samorządy: przyjmować wnioski i rozdzielać pieniądze. Jesienią na spotkaniu informacyjnym były nim zainteresowane, ale...

- Przez pół roku żaden wniosek do nas nie wpłynął. Jesteśmy tym zaskoczeni, zwłaszcza w sytuacji tegorocznej suszy - mówi Marta Grzeszczyk z działu promocji WFOŚiGW.

W Łodzi urzędnicy do wczoraj byli przekonani, że po środki do WFOŚiGW z „Deszczówki” powinni się zgłaszać sami mieszkańcy. Teraz departament ekologii analizuje, czy da się przystąpić do programu.

- Analizujemy możliwości finansowe pod kątem uruchomienia programów związanych z deszczówką lub przystąpienia do takich programów realizowanych przez WFOŚiGW - zapowiada Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi. - Wiele zależy od skutków gospodarczych trwającej epidemii, jednak chcielibyśmy uruchomić też swój własny program dotyczący małej retencji - podkreśla.

W Rawie Mazowieckiej o przystąpieniu do programu zaczęto myśleć już na początku lutego, choć jeszcze nie złożono wniosku. - Zależało mi na tym, by dać mieszkańcom możliwość pozbycia się obciążenia, jakim są opłaty za odprowadzenie wód opadowych z posesji - tłumaczy Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej. Jak podkreśla, mieszkaniec zyska darmową wodę np. do podlewania ogródków i nie będzie płacić za odprowadzanie wód opadowych. Skorzysta też miasto, bo kanalizacja deszczowa będzie mniej obciążona i nie powinny zdarzać się podtopienia.

W powiecie wieluńskim wójtowie dopiero zapoznają się z programem. Wstępne zainteresowanie aplikowaniem o pieniądze wyraził wójt gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk, który jednak chce najpierw zbadać nastroje społeczne i zainteresowanie wśród mieszkańców.

Wśród tych, którzy zainteresowali się programem jest też Jarosław Trojan, wójt gminy Osjaków. Jednak jego zdaniem, nie budowa zbiorników powinna być w tym momencie priorytetem, bo nie w tym tkwi problem. - Cóż z tego, że my zrobimy program „Deszczówka”, jeśli deszcz nie będzie padał? - pyta wójt. Uważa, że powinno się zacząć od dużych inwestycji piętrzących wodę na rzekach.

Takich wątpliwości jak wójtowie nie ma prof. Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi. Zwraca uwagę, że działania pojedynczych mieszkańców sumują się, mając razem duży wpływ na środowisko. - Jeśli na osiedlu jest 20 domów i przy każdym powstanie zbiornik retencyjny, to ich wpływ będzie się sumował - mówi.

Jak podkreśla prof. Zalewski, mała retencja to nie tylko zatrzymywanie i wykorzystanie wody opadowej.

- Zbiorniki retencyjne mają wiele pozytywnych efektów dodatkowych - podkreśla prof. Zalewski. Takie zbiorniki będą ostoją bioróżnorodności, będą też łagodzić w okolicy skutki suszy - wylicza.

Profesor uważa, że można skorzystać z pomocy jego centrum, by wytłumaczyć mieszkańcom wagę tych działań.

Także Urszula Niziołek-Janiak ze stowarzyszenia Tak dla Łodzi jest zdania, że mała retencja jest niezwykle ważna. - Już w tym roku kilkadziesiąt samorządów apelowało do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody - mówi.

Niziołek- Janiak uważa, że ekologia nie jest dla samorządów priorytetem. - Tymczasem to ostatni moment, by zatrzymać wodę - mówi.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki