Nie wylewajmy wniosku kuratora z kąpielą

  Nie wylewajmy wniosku kuratora z kąpielą

  Joanna Leszczyńska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pięcioletni Maciek ma plus - minus sześć kilogramów nadwagi i jako żywy dowód zaniedbań opiekuńczych dziadków może trafić do innej rodziny zastępczej. Wnioskuje o to kurator ze Środy Śląskiej, który nie może zdzierżyć, że dziadkowie "pasą dziecko jak świnię" (cytuję za babcią chłopca).
  Joanna Leszczyńska

  Joanna Leszczyńska ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Oto poszerzył się katalog kontrowersyjnych argumentów, którymi posługują się niektórzy kuratorzy, domagając się odebrania opiekunom dziecka. Pamiętamy przecież historie odbieranych opiekunom dzieci z powodu biedy. Nieważne, że dzieci były emocjonalnie związane z rodzicami.

  Mam nadzieję, że kurator ze Środy Śląskiej nie spotka się z akceptacją w sądzie, natomiast liczę, że jego wniosek stanie się przyczynkiem do poważnej debaty w Polsce, dotyczącej walki z otyłością dzieci. Odbywają się one na całym świecie. Zarówno w Niemczech, Wielkiej Brytanii, jak i w Ameryce pojawiają się głosy, by w przypadkach, kiedy waga dziecka dochodzi do monstrualnych rozmiarów, odbierać rodzicom prawo do opieki, ale nawet w tamtych, bardziej otwartych społeczeństwach, budzi to sprzeciw.

  Rząd USA zmienił w ubiegłym roku warunki dotacji do szkolnych posiłków, wymagając, by wprowadziły więcej owoców i warzyw oraz zmniejszyły ilość soli, tłuszczów i cukru. Opracował też minimalne wytyczne dla przekąsek, sprzedawanych w szkołach. Nie wylewajmy zatem wniosku naszego kuratora z kąpielą, bo mamy nad czym pomyśleć.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo