Nie wywierajmy presji na dzieci zdające maturę

Beata Terczyńska
Elżbieta Gruca-Bielenda: - Szumna impreza „przed” to błąd
Elżbieta Gruca-Bielenda: - Szumna impreza „przed” to błąd
Z Elżbietą Grucą-Bielendą, psychologiem, o tym jak nie podsycać przedmaturalnego napięcia u maturzystów, rozmawia Beata Terczyńska.

Rodzice mają skłonności do wyolbrzymiania znaczenia matury i za bardzo naciskają, by wyniki były jak najlepsze?

Matura jest ważnym momentem w życiu młodego człowieka, jest przepustką na studia, zwieńczeniem wysiłku w szkole ponadgimnazjalnej. Jestem jednak przeciwniczką czynienia z niej czegoś na kształt miecza Damoklesa, który jak spadnie, to koniec. Dlatego obniżajmy napięcie przed maturą nie tylko na kilka dni przed, ale znacznie wcześniej.

MATURA 2016|MATURA 2016 w Łodzi. Jako pierwszy - pisemny polski [ZDJĘCIA]

Nie wywierajmy na dzieci tak ogromnej presji, nie przytłaczajmy ich, nie doprowadzajmy do histerii, żeby w tych ostatnich dniach przed egzaminami nie zareagowali jakimś neurotycznym ogłupieniem, pustką w głowie i poczuciem, że nic nie potrafią. Nie podkreślajmy, że matura to sprawdzian, ile są warci i czy będą mieli przepustkę do dorosłości. Zejdźmy z tych górnych tonów. Podejdźmy do matury spokojnie, zdroworozsądkowo. Jest to po prostu jeden z egzaminów, które w życiu zdajemy. Jeśli się nie uda, świat się nie zawali, ziemia nie zatrzęsie. Jest zawsze szansa na poprawę.

A jeśli sparaliżowany strachem maturzysta dzień przed egzaminem oznajmi: nie będę zdawał?

Złotych wskazówek nie lubię udzielać, ale dobrze jest powiedzieć: zawsze masz taką możliwość, by nie iść. Tylko rozważ, czy w tym ostatnim momencie dobrze zrobisz rezygnując, bo jednak przygotowywałeś się, uczyłeś. Może jednak spróbuj, zaryzykuj, a wszystko się uda. Trochę, jak w innych sytuacjach życiowych. Myślę, że takie podejście dorosłych sprawi, że młodzi poczują ulgę. Wydaje mi się, że stres, który przeżywają przystępujący do matury, generuje się często właśnie z presji rodziców i nauczycieli.

MATURA 2016|MATURA 2016 z CKE: Matury już od 4 maja - TERMINY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Jak Pani zapatruje się na ślęczenie nad książkami non stop tuż przed maturą?

Nie dla wszystkich jest to najlepszy pomysł, bo mózg może odmówić posłuszeństwa, a pamięć wzrokowa czy słuchowa zaszwankować. Można więc trochę przelecieć się po stronicach książek, albo w ogóle je już odstawić, jeśli mamy poczucie, że wcześniej dużo czasu poświęciliśmy na powtórki. Myślę, że każdy młody człowiek ma świadomość swojego stylu uczenia się, utrwalania wiadomości i jeżeli wie, że na przykład w ostatniej minucie - bo tak mu pokazały jego doświadczenia - jest w stanie bardzo mocno się zmobilizować i przyswoić jeszcze dużą dawkę wiedzy, to niech próbuje się douczyć.

MATURA 2016|MATURA 2016 z CKE: Język polski - poziom podstawowy [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]

Jeśli natomiast wie, że dla niego „zabójstwem” jest fundowanie sobie takiego maratonu, niech zwolni, wyluzuje się, powie sobie: tyle mi wystarczy. W ostatnich dniach przed maturą nie polecam udziału w szumnych i głośnych imprezach czy ślęczenia przed komputerem, ale fajny wypoczynek na świeżym powietrzu, skupienie się na sporcie, ruchu, co bardzo poprawia koncentrację.

MATURA 2016|MATURA 2016 z CKE: Język POLSKI - poziom rozszerzony [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 25 kwietnia - 1 maja 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stańcztk
Obecny system jest jednoczesnym sprawdzeniem wiadomości i umiejętności przyjętych przez ucznia oraz wejściem na wyższy stopień nauk.
Teraz mamy w jedynym egzaminie koniec i początek, nie jak za naszych czasów, w tym samym czasie dwa stresy. Jednak przebyte i wspominane obecnie.
Każdy rodzic chce, potrzebuje by zobaczyć swoje dziecko wyżej od siebie, łatwiejszy chleb. Presje przechodzą egzaminowani i ich rodzice. Miecz Damoklesa, jeżeli nie przejdziesz tych stresów (no bo wiedza jest oczywista) to czy jesteś przygotowany na najgorsze – rządzić ludźmi?
Swoje dziecko obudowujemy we własny kokon, ułatwiamy. Często znaczy, że zamiast powoli przygotować latorośl, chowaliśmy je w pieluchy. Nauka nie tylko oświaty ale i twardego życia. Racja tylko ta, że przed egzaminem nie wprowadzać chaosu w ich głowach „ja wiem lepiej” „zrób tak”. Każdy sam potrafi odreagować, łamiemy zasadę tylko gdy sama latorośl poprosi. Sami nie pokazujmy naszego zdenerwowania, oni gorzej za to zapłacą – bo mamusi!.
Kiedy sam się przygotowywałem do egzaminu w dorosłość, mnóstwo powtarzałem. Dzień przed moja głowa i nerwy powiedziały DOŚĆ. Zająłem się tylko tym by moja głowa po prostu zaczęła myśleć – odpocząłem ze spacerami włącznie. Wejście na salę egzaminacyjną było (ojej), a po otrzymaniu tematów głowa sama zaczęła się otwierać i pod koniec buchała energią.
Warto pamiętać: kwitnące kasztany to nasze potomstwo, zaczynające życie.
{a=0; a
Czy naprawdę trzeba mieć dyplom psychologa, żeby takie oczywistości snuć?
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie