Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Wojciech Walczak. Stał na czele strajku studenckiego w Łodzi

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Wojciech Walczak był kuratorem oświaty i wychowania
Wojciech Walczak był kuratorem oświaty i wychowania archiwum Jana Przybyła/IPN
Nie żyje Wojciech Walczak, działacz opozycyjny. Jeden z przywódców łódzkich studentów w 1981 roku, były kurator oświaty i wychowania w Łodzi

Nie żyje Wojciech Walczak. Był kuratorem oświaty w Łodzi

Wojciech Walczak był łodzianinem. Skończył IX LO, a potem psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Dr Jan Przybył przyjaźnił się z nim od dziecka. Razem zaangażowali się w działalność opozycyjną.

- Był 1976 rok, po wydarzeniach w Radomiu i Ursusie – opowiada Jan Przybył. - Poszliśmy na cmentarz przy ul. Rzgowskiej w Łodzi. Ja stałem na czatach, a Wojtek przeskoczył przez płot. Farbą olejną napisał: Obywatele milczenie jest zbrodnią, wystąpcie w obronie uwięzionych działaczy KOR. Potem dzięki ks. Józefowi Carukowi i ks. Bohdanowi Papiernikowi skontaktowaliśmy się ze zmarłym niedawno Benedyktem Czumą. Zaczęliśmy brać udział w działaniach ROPCiO, czyli Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Stał na czele strajku

Wojciech Walczak był jednym z twórców Niezależnego Zrzeszenia Studentów, jednym z organizatorem strajków studenckich w Łodzi. Został przewodniczący, Międzyuczelnianej Komisji Porozumiewawczej prowadzącej negocjacje z Komisją Międzyresortową . Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Przebywał w Łowiczu i Kwidzynie. Z internowania zwolniono go w grudniu 1982 roku. Uczestniczył w życiu Duszpasterstwa Środowisk Twórczych działającym przy kościele jezuitów w Łodzi.

Został kuratorem

W 1990 roku został kuratorem oświaty i wychowania w Łodzi. Pełnił tę funkcję do 1994 roku. Dwa lata później został dyrektorem Departamentu Kształcenia i Wychowania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Między 1998 a 2003 rokiem był dyrektorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. W latach 1994–1998 radny Rady Miejskiej w Łodzi z listy Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego, a między 2006–2010 radny Sejmiku Województwa Łódzkiego z listy PiS. W 2016 roku odznaczono go Krzyżem Wolności i Solidarności. W ostatnich latach ciężko chorował. Zmarł 3 grudnia 2023 roku. Miał 64 lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki