Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nie żyje znany działacz opozycyjny. Benedykt Czuma pochodził z rodziny o patriotycznych korzeniach

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Benedykt Czuma zmarł w wieku 82 lat
Benedykt Czuma zmarł w wieku 82 lat IPN/archiwum rodzinne
Zmarł Benedykt Czuma, działacz opozycji. Pochodził z rodziny o patriotycznych korzeniach. Jego brat Andrzej był ministrem sprawiedliwości. Benedykt Czuma od lat był związany z Łodzią.

Nie żyje Benedykt Czuma, znany działacz opozycji

Urodził się w 1941 roku w Niepołomicach, Skończył Wydział Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Pracował m.in. w Łódzkiej Fabryce Zegarów, Zakładzie Doświadczalnym Techniki Medycznej w Łodzi. W 1965 roku razem z bratem Andrzejem Czumą, Stefanem Niesiołowskim, Marianem Gołębiewskim i Emilem Morgiewiczem założył tajną organizację niepodległościową Ruch. W 1970 podczas pobytu w Rzymie prowadził rozmowy o współpracy między Ruchem a emigracyjnymi władzami Stronnictwa Pracy. Uczestniczył przygotowań do podpalenia Muzeum Lenina w Poroninie; 20 VI 1970 roku został aresztowany i skazany za działalność opozycyjną na sześć lat więzienia. Po czterech lat został zwolniony na mocy amnestii. Dalej działał w podziemiu. W latach 1977 – 1978 należał do Nurtu Niepodległościowego. Potem był jednym z założycieli ROPCiO, czyli Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W swoim łódzkim mieszkaniu prowadził Punkt Konsultacyjno-Informacyjny ROPCiO, od jesieni 1977 do 1980 spotkania Klubu Swobodnej Dyskusji. Był wydawcą; drukarzem i kolporterem wydawnictw niezależnych. Wiele razy zatrzymywano go na czterdzieści osiem godzin, przeprowadzano rewizję w jego domu.

Pisał książki

Był działaczem łódzkiej „Solidarności”. Razem ze Stefanem Niesiołowskim i Andrzejem Woźnickim zakładał tygodnik „Solidarność Ziemi Łódzkiej”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Przebywał w więzieniach w Łęczycy i Łowiczu. W 1989 roku Brał udział w reaktywacji „Solidarności” w regionie łódzkim. Był współzałożycielem ZCHN oraz Przymierza Prawicy. Napisał książkę „Łódzka „Solidarność” 1980-1981. Zapis zdarzeń” oraz z braćmi Hubertem , Łukaszem i Andrzejem Czumami „Wspomnienia z PRL-u „.
Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Benedykt Czuma zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową.
Msza pogrzebowa odbędzie się we wtorek, 21 listopada w kościele Najświętszego Sakramentu na łódzkim Radogoszczu. Rozpocznie się o godzinie 13.00. Potem jego ciało zostanie złożone w grobie na cmentarzu św. Rocha przy ul. Zgierskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki