Błękitem rozkwita wiosna witając nas w ogrodzie irysami żyłkowanymi, szafirkami, niezapominajkami, czy hiacyntami. Roślin, które kwitną na niebiesko jest bardzo dużo i można je pięknie ze sobą komponować tworząc wielopiętrowe połacie błękitu w różnych odcieniach. Niestety im bliżej lata tym błękitnych i niebieskich kwiatów w ogrodzie mamy coraz mniej. Są fiolety, które często oko postrzega jako kolor niebieski, ale to nie to samo. Na szczęście do łask wróciły dawne odmiany polnych chabrów, popularne stały się też ostróżki, czy angielskie tojady i astry w niebieskim odcieniu.
Na niebiesko kwitną zarówno jednoroczne rośliny jak i byliny oraz krzewy i drzewa. Najbardziej błękitnym krzewem jest prusznik. Niestety choć kwitnie zachwycająco to w naszym klimacie nie zimuje lub robi to z dużym trudem, przy bardzo dużej trosce, żeby go przed mrozami zabezpieczyć. Wśród jednorocznych roślin pięknie niebiesko kwitnie ołownik, roślina dość mało znana w naszym kraju. Jednak kto podróżował po Włoszech wie, że jest tam to jedna z ulubionych roślin doniczkowych, która zdobi parapety i patia.
W Polsce wyhodowano też ciekawe odmiany ostróżek w kolorze od bladego błękitu po ciemny granat. Oto polecane przez nas odmiany:
- King Arthur
- Pacific Cameliard
- Magic Fountain Dark Blue
- Pacific Giant Blue Bird
Wśród niebieskich kwiatów znajdziemy także: len trwały, czosnek błękitny, kokorycz pogiętą, ostróżeczki, a także krzewy takie jak barbula klandońska oraz hortensje ogrodowe. Te ostatnie są tym bardziej niebieskie im kwaśniejszą mają ziemię, trzeba je więc regularnie nawozić kwaśnymi produktami. Dla błękitnego efektu warto tego przypilnować, bo hortensja kwitnie przez wiele tygodni aż do jesieni.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?