Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienna wystawa "Peer-to-Peer" w Muzeum Sztuki w Łodzi [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Foundland, Scenarios for Failed Futures, 2015
Foundland, Scenarios for Failed Futures, 2015 Dzięki uprzejmości artystów
Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowuje nową wystawę zatytułowaną "Peer-to-Peer". Pomysłodawcy chcą się zastanowić nad praktykami kolektywnymi w nowej sztuce. Przywołując w niekonwencjonalny sposób także tradycję grupy a.r., która stała u źródła łódzkiej instytucji.

Wernisaż ekspozycji zaplanowano na piątek 8 czerwca w ms2 (ul. Ogrodowa 19). Kuratorem przedsięwzięcia jest Agnieszka Pindera.

Autorzy wystawy przedstawią współcześnie funkcjonujące grupy artystyczne, przyjrzą się sposobom ich funkcjonowania, relacjom panującym pomiędzy ich członkami, a także zależnościom pomiędzy artystami a światem zewnętrznym. "Peer-to-Peer" zaprezentuje metody pracy zbiorowej, rozwijane w większości przez pokolenie trzydziestoparoletnich artystów. Widzowie zobaczą prace duetów (Pakui Hardware, Foundland Collective i Part-time Suite), jak i liczniejszych grup (GCC, Laboria Cuboniks). Będą wśród nich kolektywy zawiązane w konkretnym celu, grupy adaptujące formułę zespołów muzycznych, nawiązujące do modeli pracy w biznesie czy łączące osoby zawodowo zajmujące się różnymi dziedzinami.

Jak podkreśla kurator wystawy, goszczeni w Łodzi członkowie formacji artystycznych (zwykle ponadnarodowych czy nawet międzykontynentalnych) skupiają się na organizacji wspólnej pracy, często utrudnionej przez przebywanie w różnych strefach czasowych. "W przeciwieństwie do artystów działających lokalnie, międzynarodowe kolektywy nie są już tak często zaangażowane w prowadzenie tzw. galerii artystów (ang. artist-run space), chociaż nie porzuciły zainteresowania tworzeniem dla siebie fizycznej przestrzeni ekspresji (np. New Theater prowadzony przez Callę Henkel & Maxa Pitegoffa) czy alternatywnego systemu dystrybucji (NON Worldwide)" - zapowiada.

Wystawa została podzielona na trzy rozdziały (Praca/Wydajność/Przyszłość - Internet/Afekt/Bycie Razem - Technologia/Emancypacja/Migracja), poświęcone m.in. takim kwestiom, jak kultura korporacyjna i przymus produktywności, różne formy i wymiary bycia razem czy emancypacyjny potencjał niesiony przez technologię.

"Wystawa przywołuje na myśl działalność grupy a.r., której wkład w zbiory stanowi trzon instytucjonalnej tożsamości Muzeum Sztuki i podstawę jego kolekcji. Podobnie jak współczesne kolektywy, grupa a.r. w momencie swojego powstania zrzeszała młodych, w większości trzydziestokilkuletnich artystów" - zauważa kurator wystawy.

Ekspozycja będzie czynna do 28 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki