MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa w łódzkich kościołach - święcenie palemek i rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia

Magdalena Jach
Magdalena Jach
We wszystkich łódzkich parafiach wierni kościoła katolickiego świętują 24 marca Niedzielę Palmową, która jest obchodzona na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna tym samym Wielki Tydzień, najważniejszy czas w całym roku.

Niedziela Palmowa
We wszystkich łódzkich parafiach wierni kościoła katolickiego świętują 24 marca Niedzielę Palmową, która jest obchodzona na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna tym samym Wielki Tydzień, najważniejszy czas w całym roku, poprzedzający Wielkanoc - święto Zmartwychwstania Pańskiego.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z PARAFII ŚW. ANNY

Niedziela Palmowa inaczej nazywana jest Niedzielą Męki Pańskiej. W jej liturgii wspomina się dwa wydarzenia. Pierwszym jest właśnie wjazd Jezusa do Jerozolimy. Chrystus, zgodnie z ewangelicznymi opisami, był wówczas owacyjnie witany przez tłum, który rzucał przed nim na drogę palmowe gałązki. Z tej okazji wierni przychodzą do kościoła z palemkami, które są święcone.

Drugie wydarzenie, a w zasadzie cały ciąg wydarzeń, czyli wszystko, co działo się przed ukrzyżowaniem Jezusa i cała Męka Pańska, odczytywana podczas mszy według świadectwa świętego Marka z jego ewangelii.

Święto obchodzone jest od IV wieku, a zwyczaj święcenia palm wprowadzono w XI wieku. Poświęcone palmy spala się później, by w Środę Popielcową mogły posłużyć jako popiół do posypania głów.

Niedziela Palmowa w łódzkich kościołach - święcenie palemek ...

Palemki i osiołek w parafii pw. Świętej Anny
Obchody Palmowej Niedzieli w parafii pw. Świętej Anny przed mszą o godzinie 11. rozpoczęła uroczysta procesja wokół kościoła. Poszli w niej księża - z proboszczem ks. Piotrem Turkiem - i wierni z palmami. Dzieci przyniosły palemki zrobione samodzielnie i z pomocą rodziców, dziadków lub rodzeństwa. Towarzyszył im nawet prawdziwy osiołek. Wszystko, by mogły jak najlepiej wyobrazić sobie sytuację, jak Jezus właśnie na osiołku, witany z radością, wjeżdża do Jerozolimy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niedziela Palmowa w łódzkich kościołach - święcenie palemek i rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki