Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziele handlowe oczami nowego rządu. Będą zmiany, tylko jakie? Czy to koniec zakazu handlu w niedzielę?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Duże zmiany w zakazie handlu przed nami. Modyfikacji tych przepisów chcą trzy partię, które już wkrótce stworzą nowy rząd. To jednak nie będą pierwsze z decyzji.
Duże zmiany w zakazie handlu przed nami. Modyfikacji tych przepisów chcą trzy partię, które już wkrótce stworzą nowy rząd. To jednak nie będą pierwsze z decyzji. 123rf.com/TEA
Czy nowy rząd zlikwiduje zakaz handlu w niedzielę? Jaką wizję na niedziele handlowe mają trzy partie w nowym rządzie? Szykują się spore zmiany w przepisach, bo większość Polaków chce powrotu handlu w niedzielę. Zbieramy pomysły na łagodzenie zakazu handlu w Polsce.

Spis treści

Los niedziel handlowych w rękach trzech partii

Jako „przesądzony” określa los zakazu handlu w niedzielę Rzeczpospolita, która wskazuje, że te przepisy zostaną zniesione, jeśli okaże się, że władzę w Polsce przejmie aktualna opozycja. Poglądy na za niedziele handlowe wśród trzech partii są różne, ale wszystkie zakładają jakąś formę łagodzenia aktualnie obowiązujących przepisów.

Koalicja Obywatelska w swoich „100 konkretach” na sto dni rządzenia zaproponowała:

Zniesiemy zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.

Trzecia Droga z kolei chce przywrócenia dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL uważają ten pakiet przepisów za absurdalny. Druga siła w przyszłym rządzie chce zatem powrotu do stanu z 2018 roku, kiedy zakupy mogliśmy robić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

Lewica chce zwiększenia wynagrodzenia dla pracowników handlu. Mieliby oni zarabiać 2,5-krotnie więcej za pracę w niedzielę, święta i dni ustawowo wolne od pracy. Każdy pracownik miałby mieć prawo do przynajmniej dwóch wolnych niedziel w każdym miesiącu.

Na zakazie handlu cierpią centra handlowe i sklepy niespożywcze

Obecne przepisy dotyczące zakazu handlu wyliczają sporo wyjątków, które zezwalają na handel mimo zakazu. Handel w niedziele objęte zakazem jest możliwy w:

  • placówkach pocztowych,
  • cukierniach i lodziarniach
  • na stacjach paliw
  • w kwiaciarniach

Otwarte mogą być także sklepy, w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę, który jest osobą fizyczną i pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek. To jednak oznacza, że w niedziele objęte zakazem handlu zamknięte są niemal wszystkie centa handlowe, a jak wskazuje Rzeczpospolita, w tych dniach nadal konieczne jest ogrzewanie, ochrona i sprzątanie tych budynków, co generuje koszty.

Dziennik powołuje się także na opinię Polskiej Rady Centrów Handlowych, która od początku funkcjonowania niedziel handlowych apeluje o ich zniesienie. W ich opinii niedziele były najczęściej dniem największych zysków w ciągu całego tygodnia. Ich zdaniem ma to realne przełożenie na poziom zatrudnienia i wysokość wpływów z podatków do państwa.

Wzrost zatrudnienia w galeriach handlowych po zniesieniu zakazu handlu mógłby sięgnąć nawet 20-40 proc. Znacząco zwiększyłby się także udział pracy dodatkowej w niepełnym wymiarze godzin, szczególnie w takich miesiącach jak np. grudzień, gdzie zyski w handlu są zwykle znacznie większe.

Zwyczaje zakupowe Polaków znacząco się zmieniły

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zwraca uwagę, że sprawa wymaga jednak głębszej analizy, bo także zwyczaje zakupowe Polaków znacząco zmieniły się w ostatnich latach. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, a także rosnący rynek handlu w internecie - wszystko to wpływa na sposób dokonywania zakupów przez każdego z nas.

Czy to jednak oznacza, że pojedyncze niedziele handlowe powinny zostać utrzymane? Polska Izba Handlu zwraca uwagę, że:

Firmy członkowskie są w zdecydowanej większości zadowolone z obecnego systemu, jeśli chodzi o handel w niedzielę. Jak na razie żadna nie zgłaszała uwag co do jego funkcjonowania, także jeśli chodzi o grudniowe niedziele handlowe - mówi Maciej Ptaszyński, prezes PIH, cytowany przez parkiet.com.

Modyfikacje zakazu handlu wymagają jeszcze wielu konsultacji i prawdopodobnie nie będzie to pierwsza z decyzji nowego rządu. Przed nami zatem dwie ostatnie niedziele handlowe w 2023 roku, które przypadają 17 i 24 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niedziele handlowe oczami nowego rządu. Będą zmiany, tylko jakie? Czy to koniec zakazu handlu w niedzielę? - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki