MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niska podaż ziarna i wysokie koszty transportu. Opłacalność eksportu wciąż osłabiona. Jakie są obecnie ceny zbóż?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Ile kosztuje obecnie pszenica?
Ile kosztuje obecnie pszenica? Mariusz Kapała/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Jak poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa, utrzymujący się silny kurs złotego w relacji do euro osłabia opłacalność eksportu zbóż na rynek niemiecki. Na handel ma też wpływ niska podaż krajowa oraz koszty dostaw. Przy obecnych cenach nie ma wielu chętnych do sprzedaży.

Spis treści

Eksport słaby, brak chętnych do sprzedaży

Izba Zbożowo-Paszowa poinformowała, że rynkowa podaż ziarna jest dalej uszczuplona, ale w ostatnich dniach pojawiło się nieco więcej ofert sprzedaży mniejszych partii ziarna. Ma to związek z potrzebami finansowymi rolników w okresie świątecznym.

Wydaje się, iż duże wytwórnie pasz i młyny są pokryte w surowiec na najbliższe tygodnie i nie planują większych zakupów ziarna do końca roku, wskazano w newsletterze.

Sam zakup ziarna na eksport jest ograniczony, bo przy obecnych cenach nie ma chętnych do sprzedaży. Ceny na rynku wewnętrznym są zbliżone do tych, jakie oferują eksporterzy z dostawą do portów. Lokalnie zdarza się, że kształtują się nawet powyżej parytetu eksportowego. Jak przekazuje IZP, trudno kupić większe partie ziarna w oferowanych cenach, szczególnie w dolnych przedziałach cenowych.

W listopadzie 2023 r. eksport pszenicy morskimi kanałami zbliżył się do 400 tys. ton, kukurydzy osiągnął ponad 345 tys. ton. Część ziaren kukurydzy stanowiło te ukraińskie. Eksperci przewidują, że w grudniu eksport pszenicy będzie mniejszy, jedynie kukurydza może osiągnąć znaczny wynik.

Ceny zbóż na światowych giełdach

W ostatnim tygodniu odnotowano ceny pszenicy, które wzrosły. To efekt reakcji na ostatnie zakupy amerykańskiej pszenicy SRW przez Chiny. Według Izby, w piątek 8 grudnia cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 225,97 USD/t i była o 6,6 proc. wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 wzrosła o 4,8 proc. i wyniosła 232,07 USD/t.

Z kolei na paryskim MATIF-ie też widać nieznaczne wzrosty cen pszenicy. W newsletterze uwzględniono, że w piątek 8 grudnia cena pszenicy w kontrakcie marcowym 2024 wyniosła 230,25 EUR/t i była o 0,7 proc. wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2024 wzrosła o 0,8 proc. i wyniosła 234,75 EUR/t.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niska podaż ziarna i wysokie koszty transportu. Opłacalność eksportu wciąż osłabiona. Jakie są obecnie ceny zbóż? - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki