Łódzcy urzędnicy poinformowali wczoraj o sposobach na obniżenie czynszu i innych opłat, które obowiązują w lokalach gminnych.

Okazuje się, że możliwości jest wiele, zwłaszcza dla osób o niewielkich dochodach. Mogą one np. skorzystać z dodatku mieszkaniowego. Najgorzej sytuowani mogą liczyć na obniżkę czynszu z tytułu niedostatku i zapłacić nawet o połowę mniej. Dostępne jest to dla osób samotnych, których dochód nie przekracza 1,5 tys. zł lub osób żyjących w rodzinie, których dochód nie przekracza 1,2 tys. zł na osobę. Urzędnicy podkreślają, że choć taka możliwość istnieje od pięciu lat, to mało kto o tym wie. Do tej pory z tej opcji skorzystało w Łodzi zaledwie kilkanaście osób.

Urzędnicy radzą właścicielom dużych mieszkań, by zamienili je na mniejsze. Osoba samotna, która się na to zdecyduje, może skorzystać z obniżki czynszu nawet o połowę i to przez rok. W blokach na Olechowie i Janowie aż 30 mieszkań, które mają przynajmniej 60 mkw. zajmują samotne osoby.

Zobacz też:Podwyżka czynszu w Łodzi. Mieszkańcy Janowa i Olechowa protestują [ZDJĘCIA]

Kolejny krok to wykup mieszkania z bonifikatą, która może wynieść nawet 50 proc. ceny w nowych mieszkaniach i 90 proc. w starych. Po wykupie opłaty mogą spaść nawet o połowę.

Dzisiaj natomiast urzędnicy ogłoszą przetarg na audyt energetyczny bloków na Janowie i Olechowie. Mają nadzieję, ze po audycie opłaty za ogrzewanie dla najemców spadną o 40 proc.

Bliższe informacje o obniżkach można uzyskać m.in. w wydziale zamiany mieszkań Zarządu Lokali Miejskich przy ul. Piotrkowskiej 153, a także w wydziale wsparcia sprzedaży zasobów ZLM przy ul. Piotrkowskiej 86. Wsparcia udzielają także urzędnicy zajmujący się obsługą dodatków mieszkaniowych ZLM przy al. Piłsudskiego (pokój 21) lub w wydziale windykacji ZLM przy ul. Piotrkowskiej 17.