Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowa batalia o drogę ekspresową S8

Marcin Bereszczyński
Mieszkańcy Rzgowa nad mapą przebiegu S8 przez swoją gminę
Mieszkańcy Rzgowa nad mapą przebiegu S8 przez swoją gminę fot. Mateusz Trzuskowski
Wczoraj rozpoczął się cykl konsultacji społecznych na temat przebiegu drogi ekspresowej S8 między węzłami drogowymi Walichnowy i Wrocław. Pierwsze debaty odbyły się w Pabianicach i Rzgowie. Choć to najmniej konfliktowe tereny, przez które ma przebiegać S8, pojawiły się już pierwsze kontrowersje.

Konsultacje mają trwać do września. W październiku wytyczone zostaną dokładne korytarze trasy. Projekty budowlane i ostateczny wybór wariantu ma nastąpić za rok, a pierwsza łopata będzie wbita za dwa lata. Koniec prac w 2014 roku.

W Pabianicach najwięcej uwag dotyczyło umiejscowienia węzła drogowego, gdzie S8 ma krzyżować się z trasą w kierunku Bełchatowa. W Rzgowie było więcej uwag. - Mam kilka zastrzeżeń - mówi Jan Mielczarek, burmistrz Rzgowa. - Nie podoba mi się skomunikowanie poszczególnych wiosek ze stolicą gminy. Droga odetnie wsie od Rzgowa. Kontrowersje budzi skrzyżowanie S8 z drogą krajową nr 1. Mieszkańcy Prawdy, którzy mają domy sto metrów od projektowanej S8, będą zmuszeni jechać kilka kilometrów do węzła pod Dłutowem lub za Rzgowem, aby znaleźć się na drodze ekspresowej w pobliżu swoich domów.

- Po to są konsultacje, aby mieszkańcy mogli zgłaszać uwagi, a projektanci nanosili je na mapy - mówi Marek Brodowski z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Znacznie większe kontrowersje wzbudzi dyskusja o S8 w okolicy Łasku, Sieradza i Zduńskiej Woli. Są trzy warianty, z których najwięcej kontrowersji budzi południowy przez dolinę Grabi. Tam można spodziewać się protestów.

Przypomnijmy, że dwa lata temu doszło do wielkiej bitwy o to, czy S8 ma biec w pobliżu Łodzi, czy Piotrkowa. Województwo podzieliło się na dwa obozy, a politycy ustalili wariant łódzki. Jutro o godz. 11 odbędą się konsultacje w urzędzie w Tuszynie, a o godz. 16 w OSP w Dobroniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki