Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa elewacja CKD w Łodzi. Gmach przy ulicy Pomorskiej będzie teraz biało-granatowy! Trwają też inne prace ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Budynek CKD przy ul. Pomorskiej w Łodzi będzie teraz biało-granatowy
Budynek CKD przy ul. Pomorskiej w Łodzi będzie teraz biało-granatowy Matylda Witkowska
Duże zmiany w CKD. Słynny gmach przy ulicy Pomorskiej zmienił barwy z turkusowej na granatową, a przed szpitalem powstało rondo. To element drugiego etapu budowy Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Budynek CKD przy ul. Pomorskiej w Łodzi z nową elewacją

Znany łodzianom od niemal 50 lat turkusowo-biały gmach Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Pomorskiej 251 zmienia wygląd. Teraz jego elewacja ma mieć barwy od bieli przez niebieski do ciemnego granatu.

Na gmachu widać już pierwsze efekty prowadzonej od kilku miesięcy wymiany elewacji. Od południowej strony zdjęto już rusztowania z górnych pięter i odsłonięto nowe barwy elewacji.

Przed budynkiem powstało nowe rondo dla samochodów, pieszych i rowerzystów z wylotami w kierunku ulic Pomorskiej i Narutowicza, które w przyszłości miałyby ułatwić dojazd do kompleksu. Na razie trwają rozmowy z miastem na temat podłączenia ronda do systemu dróg.

Ale prace jeszcze się nie kończą. Znaczna część głównego gmachu CKD jest wciąż w rusztowaniach, trwa wymiana elewacji połączona z wymianą okien i termomodernizacją. Na terenie wokół CKD trwają też inne prace, m.in. budowa łącznika koło poradni.

Drugi etap budowy CKD. Co się zmienia?

Zmiany elewacji to część kończącego się właśnie drugiego etapu budowy CKD. Gmach jest najdłużej budowanym szpitalem w Europie. Prace rozpoczęły się w 1975 roku, jednak do czasu przyjęcia pierwszych pacjentów minęło prawie 40 lat, bo pierwsze oddziały Centralnego Szpitala Klinicznego UM otwarto w tym miejscu dopiero w 2014 roku. Wkrótce rozpoczął się drugi etap inwestycji, mający przystosować ogromny gmach do potrzeb współczesnej medycyny. Projekt CKD 2 rozpoczął się w 2017 r i zgodnie z planem miał trwać do 2023 r. Budżet projektu to 576 mln zł, z czego ponad 450 tys. przekazało ministerstwa zdrowia, a resztę uczelnia. Wykonawcą zostało konsorcjum firm: Warbud z Warszawy i Budomal z Łodzi.

Celem projektu CKD2 jest konsolidacja w jednym miejscu klinik i poradni Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które do tej pory rozrzucone były po całym mieście. Przy ul. Pomorskiej 251 w Łodzi stworzono już m.in. zespół poradni specjalistycznych. Równolegle prowadzone są inne projekty towarzyszące CKD, np. rok temu otwarto Łódzkie Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych.

Zobacz co można zobaczyć z ostatniego piętra budynku CKD przy ul. Pomorskiej w Łodzi:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki