Nowa ustawa śmieciowa nie zlikwidowała dzikich wysypisk w...

  Nowa ustawa śmieciowa nie zlikwidowała dzikich wysypisk w łódzkich lasach

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Na to, byśmy nie musieli oglądać w lasach stert śmieci, musimy jeszcze poczekać

  Na to, byśmy nie musieli oglądać w lasach stert śmieci, musimy jeszcze poczekać ©Grzegorz Gałasiński

  Nowa ustawa śmieciowa, która weszła w życie 1 lipca, miała doprowadzić m.in. do tego, że z lasów znikną dzikie wysypiska śmieci. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi twierdzi, że odpady sprząta cały czas, ale problemy z dzikimi wysypiskami mają ciągle gminy z województwa łódzkiego.
  Na to, byśmy nie musieli oglądać w lasach stert śmieci, musimy jeszcze poczekać

  Na to, byśmy nie musieli oglądać w lasach stert śmieci, musimy jeszcze poczekać ©Grzegorz Gałasiński

  - Jest za wcześnie, by stwierdzić czy nowa ustawa śmieciowa przyniosła zamierzony efekt - uważa Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. - Dziś nie widzimy jeszcze różnicy. Sprzątamy cały czas. Myślę, że za rok będziemy mogli ocenić czy coś się zmieniło na korzyść.

  Do lasów trafiają przede wszystkim śmieci działkowców i resztki po remontach domów. Służby leśne najwięcej znajdują ich w rowach przy drogach.

  - Od początku 2013 r. z naszych lasów zebraliśmy 2,8 tys. m sześc. śmieci. Kosztowało nas to 425 tys. zł - mówi Bednarek-Kolasińska. - W 2012 r. wydaliśmy na usuwanie dzikich wysypisk pół miliona.

  Nadleśnictwo Skierniewice w tym roku wydało już ponad 22 tys. zł na sprzątanie lasów. Zalegają tam przede wszystkim śmieci tzw. turystyczne, a ich ilość rośnie. Ale proceder wyrzucania śmieci do lasów maleje.

  Problem dzikich wysypisk ma ciągle gmina Łódź.

  - Póki co nie zauważyliśmy, by ilość dzikich wysypisk po zmianie przepisów się zmniejszyła - mówi Grzegorz Gawlik z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. - Ale to pierwsze miesiące funkcjonowania nowej ustawy. Nieustannie odkrywamy dzikie wysypiska, m.in. w okolicach lotniska Lublinek. Zwykle podrzucane są tam odpady poremontowe, budowlane. Sprawy zgłaszamy do straży miejskiej, a ta próbuje ustalić sprawców.

  Gmina Bełchatów z problemem wysypisk boryka się niezmiennie od dłuższego czasu. Likwiduje je sama lub wspólnie z nadleśnictwem. W ubiegłym roku zlikwidowano dzikie wysypisko m.in. w lasach w okolicach Dobiecina. W tym roku gmina chce zlikwidować dzikie wysypisko przy jeziorku Żółkin w pobliżu wsi Zawadów.

  Akcję likwidacji dzikich wysypisk zapowiadają samorządowcy z gminy Poddębice. Pierwsza już jesienią. Akcję powtórzą wiosną.

  Zarówno w samorządach w powiecie kutnowskim, jak i w gminie Żychlin dzikie wysypiska są usuwane na bieżąco.

  - To jest proces ciągły. Zawsze ktoś jakieś śmieci wyrzuci, niezależnie od ustawy - mówi Joanna Brylska z biura prasowego w Urzędzie Miasta w Kutnie.

  W gminie Sulejów wysypiska wyrosły przy... punktach do selektywnej zbiórki śmieci. Od kilku dni Miejski Zakład Komunalny likwiduje publiczne punkty: zwozi wystawione pojemniki do swojej bazy, a mieszkańcom przypomina, że każdą ilość śmieci mogą wystawić przed dom.

  Piotrków ma problem z wysypiskami na prywatnych działkach, które mają nieuregulowany stan prawny. Kilka miesięcy temu Wieluń kupił przenośną kamerę. Jest instalowana w miejscach zagrożonych nielegalnym wywozem śmieci, np. w ogrodzie botanicznym.

  W gminie Biała Rawska znaleziono dwa dzikie wysypiska: jedno na terenie prywatnym i jedno na komunalnym. "Gminne" śmieci uprzątną służby komunalne.

  W Tomaszowie, w rejonie tzw. Kępy, straż miejska znajdywała porzucone worki ze zużytymi pampersami dla dorosłych. Mogą pochodzić z placówki, która opiekuje się starszymi osobami. Składowiska zostały posprzątane na koszt gminy.

  Gmina Masłowice w powiecie radomszczańskim, która dwa razy w roku przeprowadza akcję oczyszczania ze śmieci, uważa, że dzikich wysypisk jest coraz mniej.

  W gminie Opoczno zdarzają się pojedyncze składowiska, ale jest ich mniej niż kiedyś.

  Większość gmin powiatu łęczyckiego nie ma problemu z wysypiskami. W gminie Daszyna zaśmiecone rowy i lasy pomagają sprzątać więźniowie.

  Współpraca: jd, ap, kw, burz, mm, td, ksu, dgk, wola, jj, kk, greg

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DYSKRYMINACJA?????

  mieszkanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Dlaczego my mieszkańcy kamienicy przy ulicy 6 Sierpnia 30/AZK-Łódź-Polesie/nie możemy segregować śmieci ?????Może nam ktoś to wyjaśni-czy tak jest zapisane w ustawie śmieciowej?????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po wejściu tego bubla

  lokator wiezowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  jest taki syf w zsypie, że robaki wchodza do mieszkania, ludzie z sześciu mieszkań przynoszą do zsypu odpadki organiczne które tam zalegają po kilka miesięcy i nikt tego nie wyrzuca ponieważ drzwi...rozwiń całość

  jest taki syf w zsypie, że robaki wchodza do mieszkania, ludzie z sześciu mieszkań przynoszą do zsypu odpadki organiczne które tam zalegają po kilka miesięcy i nikt tego nie wyrzuca ponieważ drzwi od zsypu są zamknięte na klucz a dozorca nie ma klucza-paranoja!!!! Jak budowali 40 lat temu ten dom nikt nie myślał o segregacji smieci i te budynki nie są dostosowane do segregacji.Ciekawe czy inni lokatorzy wiezowców też mają takie problemy?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smieci działkowiczów w lesie

  działkowiczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  kwota ryczałtowa dla dzialkowiczów za wywóz smieci . to moze nie bedzie chciało sie Panstwu wieźc smiecidolasu


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Problem ten może załatwić tylko płacenie mieszkańcowi przez gmine za segregowanie śmieci.

  ekolog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  W Szwecji to gmina płaci mieszkańcowi by segregował śmieci - Polsce zawsze na odwrót.Tym bardziej,że za śmieci już raz płacimy w tzw.opłacie opakowaniowej i depozytowej.Jest to podwójny...rozwiń całość

  W Szwecji to gmina płaci mieszkańcowi by segregował śmieci - Polsce zawsze na odwrót.Tym bardziej,że za śmieci już raz płacimy w tzw.opłacie opakowaniowej i depozytowej.Jest to podwójny podatek-niezgodny z konstytucją RP. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najlepiej zgonić na dzałkowiczów

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  A skąd ta wiedza o działkowcach ??? Sam mam działkę i nie sądzę aby inii zaśmiecali tereny wokół działek, aby przy smrodzie wypoczywać, czy też chodzić po lesie. Do roboty gminy- to jest wasz...rozwiń całość

  A skąd ta wiedza o działkowcach ??? Sam mam działkę i nie sądzę aby inii zaśmiecali tereny wokół działek, aby przy smrodzie wypoczywać, czy też chodzić po lesie. Do roboty gminy- to jest wasz obowiązek, odpowiadacie za śmieci na swoim terenie. Przez kupę lat nie sprzątaliście walających się śmieci na waszych terenach- to teraz próbujecie zgonić winę na innych. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo