Nowe obostrzenia. Ogólnopolski lockdown przed Wielkanocą? Minister zdrowia nie wyklucza takiego rozwiązania

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się taka sytuacja, że wprowadzane kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski- zapowiedział minister zdrowia.
- Jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się taka sytuacja, że wprowadzane kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski- zapowiedział minister zdrowia. Karolina Misztal
Udostępnij:
- Jeżeli chodzi o system czy sposób wprowadzania obostrzeń, to rzeczywiście prowadzimy wewnętrznie dyskusję nad tym czy już ta skala zachorowań powinna powodować podejmowanie decyzji ogólnopolskich, czy jeszcze w jakiś sposób dopuszczać regionalizację- mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak tłumaczył dalej, obecne obostrzenia wprowadzane są na poziomie wojewódzkim ale "jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni, wprowadzane obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski".

- Jeżeli chodzi o system czy sposób wprowadzania obostrzeń, to rzeczywiście prowadzimy wewnętrznie dyskusję nad tym czy już ta skala zachorowań powinna powodować podejmowanie decyzji ogólnopolskich, czy jeszcze w jakiś sposób dopuszczać regionalizację- mówił szef resortu zdrowia pytany czy przed Świętami Wielkanocnymi powinniśmy się spodziewać ogólnopolskiego lockdownu.

Niedzielski tłumaczył, że na tym etapie podjęta została decyzja, która odbyła się w "logice, o której minister mówił na wcześniejszych briefingach", czyli w "logice minimalnego ingerowania obostrzeniami i podejmowania coraz odważniejszych decyzji w dobie rozwijającej się pandemii".

- W tej chwili zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obostrzeń w tych dwóch regionach ale rzeczywiście jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się taka sytuacja, że wprowadzane kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski- zapowiedział.

Obostrzenia wprowadzane lokalnie

Niedzieli był pytany czy pod uwagę brana jest inna forma wprowadzania regionalnych obostrzeń, np, powiatowa zamiast wojewódzka czy krajowa. Minister zdrowia przyznał, że w właśnie dlatego została podjęta taka decyzja, "żeby wyważyć dwie perspektywy". - Perspektywę ogólnokrajową i perspektywę podejmowania decyzji na poziomie powiatowym i wybraliśmy pośrednie rozwiązanie w postaci podejmowania decyzji na poziomie województw- tłumaczył.

- Z naszego punktu wiedzenia powiaty w sytuacji, w której mamy bardzo wysokie poziomy wskaźników pandemicznych praktycznie w całej Polsce, wydaje się, że mija się z celem- przyznał i dodał, że mielibyśmy do czynienia z bardzo dużym rozdrobnieniem chociażby komunikacyjnym i informacyjnym, który z kolei oznaczałby np. dla obywateli podróżujących ogromne problemy przemieszczając się pomiędzy strefą, która ma "charakter ze zwiększonymi poziomami na poziomie powiatowym i tak dalej".

- Na tę chwilę, na ten etap pandemii wydaje się, że te decyzje powinny się odbywać na poziomie województw. Im mamy bardziej zaawansowaną fazę pandemii, tym bardziej wchodzimy w rozwiązania wojewódzkie i ogólnopolskie. Jeżeli mamy spadek liczby zakażeń, to wtedy bardziej naturalnym obiektem podejmowania decyzji są właśnie powiaty- wyjaśnił.

Premier przedstawi narzędzia pomocowe dla przedsiębiorców

Obecny na konferencji rzecznik rządu Piotr Müller mówił o pomocy dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w zamkniętych województwach. - Firmy cały czas mogą korzystać z rożnych rozwiązań, czyli dopłat do miejsc pracy w sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo nie działa. Taka firma może korzystać z dopłaty państwowej aby w tym okresie częściowo pokrywać koszty etatu powiązanego z danym przedsiębiorstwem- wyliczał.

Müller przypomniał, że również z Tarczy Finansowej PFR, wszystkie przedsiębiorstwa, które otrzymały finansowanie, otrzymały je na wiele tygodni do przodu. - To nie była pomoc przeznaczona na tydzień czy dwa zamknięcia działalności. jej zakres wybiegał wiele miesięcy do przodu. Niestety zakładaliśmy, że część obostrzeń może wrócić, wiec ta pomoc z góry była przeznaczana na dłuższy okres- tłumaczył

Jednocześnie zapowiedział, że premier Morawiecki "przedstawi rozwiązania, które przedłużą niektóre z tych narzędzi na dalszy czas i ten komunikat powinien lada dzień się pojawić".

Ustawa wprowadza także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych.

Duże zmiany dla pieszych i kierowców. Nowe prawo zacznie obo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe obostrzenia. Ogólnopolski lockdown przed Wielkanocą? Minister zdrowia nie wyklucza takiego rozwiązania - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kto im jeszcze wierzy

z
zdejmij kaganiec

lockdown przez Świętami Bożego Narodzenia, lockdown przez 1 Listopada , lockdown przez Wielkanoc - to jest pogański teatrzyk dla naiwnych, grzecznych Czytelników gazety wyborczej i tvn :-))

z
zdejmij kaganiec

Niedzielski? to bodaj Przestępca, który decyzyjne współodpowiada za ponadnormowe zgony (ok 90 000) w 2020 - swoimi decyzjami rujnuje nam i demolucje normalne życie w obliczu Fałszywej plan.demii, czyli telewizyjnej Tresury odbiorcę-Niewolnika.....

Tę Święta będą normalne, Polacy 2 raz nie dadzą się nabrać na covidową propagandę Głównego Ścieku tv

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie