Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe poradnie specjalistyczne CKD już otwarte. Są skomputeryzowane kolejki i więcej gabinetów

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Pacjeni poradni specjalistycznych CKD mogą już korzystać z nowego kompleksu. Są w nim nowe gabinety i elektroniczny system kolejkowy.

Od kilku dni łódzcy pacjenci korzystają z nowego zespołu przychodni Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego. W budynku przy ul. Pomorskiej 251 znalazło się miejsce dla 16 przychodni specjalistycznych.

Wyremontowany budynek poradni ma prawie 4,5 tys. mkw. powierzchni.

Na parterze znalazł się obszerny hol z kilkustanowis-kową rejestracją, szatnią i kącikiem dla dzieci.

Obiekt wyposażono w elektroniczny system kolejkowy z monitorami i tabletami przy wejściach do gabinetów. Pacjenci wywoływani są za pomocą wyświetlanych numerków.

Przychodnia jest w pełni skomputeryzowana, dostosowana do wydawania elektronicznych recept, zwolnień i skierowań.
Skomputeryzowana jest też dokumentacja pacjentów.

W gabinetach znalazło się 15 poradni specjalistycznych, które do tej pory porozrzucane były po różnych lokalizacjach. Jest m.in. poradnia diabetologiczna, leczenia osteoporozy, kardiologiczna, endokrynologiczna, a także punkt pobrań. W przyszłości ma też zostać otwarta przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie przychodnie są dostępne dla pacjentów w ramach kontraktów z NFZ.

Wcześniej poradnie CKD tłoczyły się w 10 gabinetach, w których przyjmowało ponad stu lekarzy różnych specjalizacji. W ubiegłym roku udzieliły 80 tys. porad. Teraz warunki lokalowe znacznie się poprawiły.

- Nowe poradnie są doskonale wyposażone i tak zaprojektowane, aby obsługa i komunikacja z pacjentem odbywały się na coraz wyższym poziomie – podkreśla Monika Domarecka, dyrektor CKD UM w Łodzi.

W ramach inwestycji stworzona też została wspólna serwerownia dla uczelni, campusu oraz szpitala CKD. Powstał też kompleks biobanku w którym będą przechowywane materiały biologiczne do badań naukowych.

Wkrótce nad przychodnią stworzony zostanie jeszcze kompleks analityczny statystyki medycznej i ośrodek badań klinicznych.

- Staramy się połączyć funkcje czysto medyczne, usługowe z funkcjami badawczymi - podkreślał na otwarciu dr Jacek Grabowski, kanclerz Uniwersytetu Medycznego.

Nowoczesne poradnie mają też służyć pracy dydaktycznej uczelni i być miejscem kształcenia się studentów.

Choć pacjenci korzystają z przychodni już od kilku dni, oficjalne otwarcie odbyło się wczoraj. Przyjechał na nie do CKD minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak podkreślał minister diagnostyka i leczenie w poradniach zamiast przyjmowania na oddział będzie mieć coraz większe znaczenie.

- Musimy się przeorientować na medycynę ambulatoryjną. Tak się dzieje na całym świecie - mówił Szumowski. - Wiele działań, które tradycyjnie robimy na oddziałach szpitalnych można zrobić ambulatoryjnie z korzyścią dla pacjentów - podkreślał.
Zapowiedział też wprowadzenie nielimitowanych porad ambulatoryjnych w kluczowych obszarach.

Stworzenie poradni, serwerowni i biobanku kosztowało 54 mln zł. Inwestycja w całości została sfinansowana ze środków ministerstwa zdrowia.

Jest też częścią większego projektu rozbudowy CKD. Całość obejmuje m.in. budowę izby przyjęć, dodatkowych poradni i oddziałów, w tym geriatrycznego, radioterapii czy chemioterapii dziennej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki