Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe stawki stypendiów dla studentów PŁ

Maciej Kałach
Nowy stawki stypendium dla studentów PŁ
Nowy stawki stypendium dla studentów PŁ Dziennik Łódzki/archiwum
Mniej pieniędzy dla zdolnych, a więcej dla biednych studentów - takie zmiany w stypendiach wymusza reforma szkolnictwa wyższego, która wchodzi w życie 1 października. Po Uniwersytecie Łódzkim, do nowego prawa dopasowała się Politechnika Łódzka. Uczelnia właśnie ogłosiła nowy regulamin stypendiów.

Dotychczas na PŁ pieniądze za wyniki w nauce otrzymywało 10 proc. najlepszych studentów drugiego i trzeciego roku. Wśród studiujących czwarty i piąty rok ten wskaźnik wynosił 15 proc. W nowym regulaminie jest mowa, że stypendia otrzyma 9 proc. najlepszych studentów danego kierunku. Do tej pory wysokość stypendium za wyniki w nauce wahała się w zależności od średniej ocen i wydziału - maksymalnie - 700 zł miesięcznie. Teraz stawka ma być jedna - 470 zł.

Z systemu PŁ znika stypendium na wyżywienie. W zamian wzrośnie liczba studentów pobierających pozostałe rodzaje zapomóg, bo do tego doprowadzi podniesienie wysokości progu uprawniającego do stypendiów socjalnych.

Czytaj też: Mural UŁ promuje Politechnikę

Od roku akademickiego 2011/2012 "socjal" będzie trafiał do studentów, u których dochód na głowę w rodzinie nie przekracza 600 zł netto - wcześniej było to 550 zł. Przed reformą stawki comiesięcznej pomocy wahały się od 50 do 400 zł, teraz mają sięgać do 500 zł. Dodatkowo, przybysze spoza Łodzi mogą zyskać 200 zł na opłacenie akademika lub stancji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki