18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi członkowie Zakonu Świętego Jerzego [ZDJĘCIA i FILM]

Matylda Witkowska
Uroczystość inwestytury nowych członków Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego 	Świętego Jerzego odbyła się w sobotę w łódzkiej katedrze.
Uroczystość inwestytury nowych członków Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego odbyła się w sobotę w łódzkiej katedrze. Jakub Pokora
Uroczystość inwestytury nowych członków Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego odbyła się w sobotę w łódzkiej katedrze. Zakon ma 13 nowych członków. Przyjęto ich w rycerskim stylu.

Nazywają się damami i kawalerami, noszą czerwone lub czarne płaszcze, a podczas pasowania na ich ramionach spoczywa miecz - członkowie Międzynarodowego Zakonu Świętego Jerzego nawiązują do tradycji rycerskiej. W sobotę w ich poczet przyjęto 13 nowych członków.

Uroczystość odbyła się w łódzkiej katedrze. Mszę św. odprawił abp Władysław Ziółek, opiekun duchowy polskiej gałęzi zakonu, a o oprawę zadbał chór Wojska Polskiego, który zaśpiewał m.in. Bogurodzicę.

Zakon świętego Jerzego skupia chrześcijańskie osoby świeckie, które szczególnie angażują się w działalność dobroczynną.

- Żeby zostać przyjętym w poczet członków zakonu trzeba mieć rekomendację dwóch członków i prowadzić nieskazitelne życie - mówi Tadeusz Kaczor, wielki mistrz zakonu.

Wśród nowych członków jest ośmiu Polaków, przyjechali też kandydaci z Węgier i Szwecji.

- Towarzyszyłem jednej osobie w przechodzeniu na tamten świat. Podejrzewam, że dlatego mnie zaproszono - mówił Marcin Wierzbicki ze Szwecji, przyjęty w sobotę do zakonu. - To dla mnie bardzo duże wyróżnienie - zapewniał.

Przyjmowani musieli uklęknąć przed wielkim mistrzem i położyć dłonie na ewangeliarzu. Wielki mistrz pasował ich mieczem na rycerzy, symbolicznie założono im też ostrogi. Po pasowaniu mają prawo nosić czarne peleryny z symbolem zakonu czyli krzyżem o podwójnych ramionach, a na szyi krzyże ze św. Jerzym.

Po zaprzysiężeniu zostali wysłani, by uzbrojeni w tarczę wiary chrześcijańskiej walczyli ze złem.

Wśród przyjętych w tym roku jest malarka Danuta Muszyńska-Zamorska. Łodzianom znana jest nie tylko z serii pocztówek z wizerunkami dzieci, ale także wieloletniej pracy na rzecz charytatywnej aukcji strusich pisanek.

- Zawsze chętnie brałam udział we wszystkich akcjach charytatywnych - mówi Muszyńska-Zamorska. - Mam nadzieję, że dzięki członkostwu w zakonie św. Jerzego będę to mogła robić na większą skalę.

Międzynarodowy Zakon Świętego Jerzego na całym świecie liczy kilka tysięcy członków. Jest szczególnie popularny na Węgrzech. Centrum jego działania w Polsce jest Łódź.

***

Zakon z tradycją od Średniowiecza

Zakon św. Jerzego został utworzony w 1326 roku na Węgrzech przez ówczesnego króla Karola Anjou.
Jest tzw. zakonem królewskim, czyli podlegającym władzy świeckiej. Początkowo skupiał tylko rycerzy, z czasem także przyjmował też przedstawicieli innych zwodów, choć nadal zachował wojskowe stopnie. Jego celem jest działalność charytatywna, głównie pomoc dzieciom i osobom starszym, i rozwijanie cnót chrześcijańskich. Opiekunem jest św. Jerzy - męczennik z III wieku, który zgodnie z legendą pokonał smoka i był patronem rycerzy.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki