Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rektor Politechniki Łódzkiej powołał czterech nowych dziekanów - na ogółem dziewięć wydziałów PŁ - w pierwszym miesiącu kadencji

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W pierwszym miesiącu swojej kadencji prof. Krzysztof Jóźwik – od początku września – rektor Politechniki Łódzkiej, powołał aż czterech nowych dziekanów: na dziewięć istniejących w tej uczelni wydziałów. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
W pierwszym miesiącu swojej kadencji prof. Krzysztof Jóźwik – od początku września – rektor Politechniki Łódzkiej, powołał aż czterech nowych dziekanów: na dziewięć istniejących w tej uczelni wydziałów. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Krzysztof Szymczak / archiwum DŁ
W pierwszym miesiącu swojej kadencji prof. Krzysztof Jóźwik – od początku września – rektor Politechniki Łódzkiej, powołał aż czterech nowych dziekanów: na dziewięć istniejących w tej uczelni wydziałów.

Rektor Politechniki Łódzkiej ma władzę autonomicznego wskazywania i odwoływania dziekanów, ponieważ przekazali mu ją senatorzy PŁ – w lipcu 2019 r. uchwalając nowy statut uczelni.

Zmiany dziekanów w PŁ. Potężni rektorzy po reformie Jarosława Gowina.

Pierwszy z tej władzy skorzystał poprzedni rektor: prof. Sławomir Wiak w październiku 2019 r. powołał trzech z dziewięciu szefów wydziałów. Było to w politechnice duże wydarzenie, bo przed uchwaleniem nowego statutu dziekani pochodzili z wyborów na wydziałach. Wtedy uczelnia potwierdzała, że wzmocnione uprawnienia rektor mógł otrzymać dzięki zmienionej ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym – czyli reformie akademickiej, przeforsowanej przez Jarosława Gowina, byłego wicepremiera i ministra nauki.

Za sprawą tej reformy rektorzy stali się bardziej menadżerami uczelni – z większą władzą wobec wydziałów, które wcześniej przypominały luźną konfederację (ta zmiana stosunku sił ma też w środowisku akademickim sporo przeciwników).

Czterech nowych dziekanów w Politechnice Łódzkiej

Od początku września 2020 r. rektorem jest prof. Krzysztof Jóźwik, który w bieżącym miesiącu powołał czterech dziekanów.

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik, powołując nowych dziekanów, zasięgał opinii odpowiednich Rad Dyscyplin, które funkcjonują na wydziałach

- zaznaczyła w poniedziałek (21 września) dr Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ.

  • Nową głowę ma największa jednostka uczelni: Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Prof. Sławomira Hausmana zastąpił prof. Jacek Kucharski.
  • Na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska prof. Marka Lefika zastąpił prof. Dariusz Gawin.
  • Na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej prof. Piotra Liczberskiego zastąpił prof. Adam Wojciechowski.
  • Na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska prof. Hannę Kierzkowską-Pawlak zastąpił prof. Grzegorz Wielgosiński.

W tym ostatnim przypadku kadencja byłej już dziekan trwała niespełna rok – bowiem należała ona do szefów wydziałów wskazanych, po raz pierwszy w oparciu o nowy statut, przez prof. Sławomira Wiaka.

Pozostała trójka byłych dziekanów uzyskała władze nad swoimi jednostkami jeszcze w wyniku wydziałowych wyborów (ostatnie takie elekcje w PŁ przeprowadzono w 2016 r.).

Z informacji PŁ wynika, że obecni dziekani „będą zarządzać wydziałami Politechniki Łódzkiej w nowej kadencji” (czyli do 2024 r.). Jednak taka deklaracja zupełnie nie wiąże rąk rektorowi, który w oparciu o statut uczelni może powołać dziekanów, kiedy tylko zechce – po zasięgnięciu opinii odpowiednich rad dyscyplin.

Jak się zostaje dziekanem w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz w Uniwersytecie Łódzkim?

Równie potężną władzę nad dziekanami ma także rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Natomiast w Uniwersytecie Łódzkim rada wydziału przedstawia rektorowi kandydata na swojego dziekana, wybranego większością głosów jej członków. Ale jeśli szef uczelni ma taki kaprys, może zignorować kandydata rady wydziału i postawić na jego czele swojego nominata. Do tego dziekan w UŁ także może stracić funkcję z inicjatywy rektora.

Funkcja dziekana na polskiej uczelni publicznej to nie tylko prestiż, związany z kierowaniem jednostką liczącą nierzadko setki pracowników i tysiące studentów. Bowiem zgodnie z prawem dziekan dostaje do pensji dodatek funkcyjny (maksymalnie 4273 zł brutto).

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki