We wtorek, 9 listopada, o godzinie 17 na placu Narutowicza w Bełchatowie odbędzie się nietypowy koncert pod hasłem ''Radosna Niepodległości'' artystów kabaretu Loch Camelot z Krakowa. Ma to być przewrotna forma koncertu. Nie artyści, ale publiczność będzie głównym wykonawcą. Zabrzmią pieśni patriotyczne związane ze Świętem Niepodległości. Na miejscu rozdawane będą śpiewniki. Teksty pieśni będą też wyświetlane z rzutnika.
Z kolei w Zgierzu wspólne śpiewanie zaplanowano na 11 listopada na centralnym placu Jana Pawła II przed miejskim ratuszem. Początek o godz. 17.30. Wspólne śpiewanie poprowadzi poeta i pieśniarz Konrad Michalak. W planie są pieśni legionowe, patriotyczne, a także piosenki Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.
Zanim zgierzanie rozpoczną wspólne śpiewanie, odsłonią przy ul. Piątkowskiej rondo im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zaś w parku miejskim obelisk i pasaż majora Waleriana Łukasińskiego.
Wspólne śpiewanie na setki głosów odbyło się w ubiegłym roku w Łodzi. Kilka dni przed Świętem Niepodległości młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 rozdawała biało-czerwone flagi na rynku Manufaktury. Później uczniowie zaprosili łodzian do zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.
Dwa lata temu hymn państwowy na rynku Manufaktury zaśpiewało 300 osób przyakompaniamencie na fortepianie studentki Akademii Muzycznej w Łodzi.
Łódzki rekord we wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego padł w ubiegłym roku z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na pl. Wolności zgromadziło się wtedy ponad 2 tys. osób.
Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości też zwykle odbiegają od tradycyjnego składania kwiatów podpomnikami bohaterów. W ostatnich latach odbywają się pokazy rekonstrukcji historycznych. Tak będzie i w tym roku.
11 listopada o godz. 13 zorganizowany zostanie ''Niepodległościowy Biwak'' w dawnych koszarach 28. Pułku Strzelców Kaniowskich przy ul. Żeligowskiego w Łodzi.
Zobaczyć można będzie pokazy historycznych pojazdów i sprzętu wojskowego, a także umundurowania z I i II wojny światowej. Będzie konferencja naukowo-historyczna i projekcje filmów o wojskowości. Nie zabraknie grochówki i... wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku członkowie grupy rekonstrukcji historycznych zaprezentowali, jak w 1918 r. polscy bojownicy zdobyli niemiecki posterunek przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.
Tegoroczna oficjalna część obchodów rozpocznie się o godz. 10 mszą św. w łódzkiej katedrze. Później rozpoczną się uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza.
wsp. Grzegorz Maliszewski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?